Przeskocz do treści

51. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Anno Domini 2016

krakowniezaleznymkInformacja własna

LI (36. po wojnie) Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej 2016 upamiętnienia wydarzenia z 6 sierpnia 1914 roku, kiedy to na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa, dająca początek Legionom Polskim.

odznakapkkTo - oprócz głównego Marszu z Michałowic do Kielc - cykl uroczystości, Mszy Świętych, apeli, przemarszów, składania kwiatów na mogiłach legionistów, odznaczeń dla krakowskich działaczy społecznych a nawet lekcja śpiewania piosenek legionowych na Rynku Głównym.

Za Wikipedią: "W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80., z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej powrócono do idei Marszu. Pierwszy Marsz powojenny odbył się w sierpniu 1981, a jego komendantem był płk Józef Teliga, oficer Armii Krajowej i działacz Solidarności".

Zapraszamy Państwa do obejrzenia Apelu Wieczornego, uwiecznionego na filmie autorstwa p. Stefana Budziaszka:
https://www.youtube.com/watch?v=_Qtmunemjas

jozefpilsudskiWarto dodać, że 5 sierpnia 2016 roku miał miejsce apel w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożenie kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na grobie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006–2009.

Wystarczy przywołać choćby cytat z przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego (12 maja 2008 roku): „był to człowiek ze szlacheckiego dworku, który poszedł najpierw drogą częstą dla ówczesnej polskiej inteligencji. Poszedł drogą lewicową, poszedł drogą PPS-owską i z czasem zrozumiał, że jest to droga, która nie pozbawiona wprawdzie zalet, nie wyczerpuje wszystkiego tego, co wiąże się ze sprawą niepodległości, demokracji, sprawnego funkcjonowania państwa.

lechkaczynskiWysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku niepodległość. I jak myślę wysiadł w sposób świadomy, wysiadł żeby móc stworzyć państwo nie jednej grupy społecznej tylko państwo całego narodu, a w istocie państwo wtedy wielu narodów. Marszałek Piłsudski był zdecydowanym zwolennikiem konsolidowania takiej właśnie formy narodu politycznego. A konsolidacja ta miała być oparta o państwo. Nie kryję, że uwzględniając różnicę czasu, uwzględniając różnicę wymiaru i postaci, bo nigdy bym nie śmiał porównywać się tutaj, jestem kontynuatorem tej myśli”…

(za: Patryk Wawrzyński, Prezydent Lech Kaczyński. Narracje niedokończone, Toruń 2012, s. 39-40).