Przeskocz do treści

Głos w sprawie pomnika na Kahlenbergu

Wiktor Ptasznik

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy w Krakowie,

ja osobiście mam tylko takie pytania do pani Minister Anders - niby retoryczne, ale mimo to warto je zadać: 1) Czy widziała Pani ostatnią wersję modelu pomnika? 2) Co Pani zdaniem znaczą dziwne kształty postaci oraz wyrzeźbienia i odbicia wyryte w odlewie?

pomniknakahlenberguRetoryczne dlatego, że wg moich badań i rozmów z przyjacielem artystą wielokrotnie zaangażowanym w konkursowe przygotowania projektów artystycznych, a w szczególności „pomników zwycięskich”... nie wszystko jest w przypadku pomnika wiedeńskiego jasne (fot. kresy.pl). W naszym przypadku nie trzeba też być jakimś szczególnym ekspertem, by wyciągnąć wnioski. Może nawet niektórym wystarczy oglądnąć filmy...

kosciolnakahlenberguDzisiaj istotną rolę - wydaje się - odgrywa nasz wiedeński ks. Rektor Kahlenbergu (fot. Kościół Św. Józefa, OO. Zmartwychwstańców, za: Wikipedią), gdyż On pierwszy i ostatni jest zobowiązany w ramach swojego honoru, a przede wszystkim wiary, przeciwstawić się ewentualnemu złu - może nawet w tym przypadku tylko pomnikowi, który przecież jednak, już na pierwszy rzut oka, godzi w Polskę, jej wielkość oraz naszą wiarę. A że On, Ksiądz Krekora widział i tą "pierwszą wersję" pomnika i nawet dwa razy święcił miejsce pod pomnik, to przecież nie może być, że nie jest przytomny. Gdyby nie poświęcił, to by Go jakoś tłumaczyło, ale poświęcił.

Jakoś niedawno to przerabiałem - te nie wiadomo skąd przychodzące zaskakujące informacje od naszych wiedeńskich duchownych - gdy walczyliśmy o tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, też na Kahlenbergu i nawet na tą okoliczność zostały przez Ks. Krekorę uhonorowane osoby... ale czy właśnie te?