Przeskocz do treści

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Deklaracja ideowa

ksdlogoDeklaracja ideowa (Częstochowa, 7 września 1991 roku)

1. Dziennikarze prasy, radia i telewizji - świeccy i duchowni pracujący zarówno w redakcjach znajdujących się instytucjonalnie pod opieką Kościoła, jak i innych, kierujących się wskazaniami Magisterium Kościoła w sprawach wiary i moralności, czują w czasach obecnych szczególnie wymowne wyzwanie stawiane przez wydarzenia historyczne ich profesjonalnemu powołaniu we współczesnym świecie. Świadectwo, jakiego słusznie mogą oczekiwać środowiska społeczne, do których kierujemy słowa naszych publikacji oraz przykład życia, stanowiący wymowne potwierdzenie słuszności wyznawanych przez nas ewangelicznych wartości, kieruje nasze pragnienia i wysiłki ku stworzeniu wspólnoty zawodowej o charakterze stowarzyszenia w rozumieniu prawa cywilnego i kodeksu prawa kanonicznego.

2. Odradzające się struktury życia społecznego po przełomie lat osiemdziesiątych, nastawione na demokratyzację życia po okresie totalitarnego zniewolenia osoby ludzkiej i wolności słowa, upoważniają do podjęcia inicjatyw także na polu tworzenia nowych struktur, w tym przypadku odwołujących się do dwu kryteriów: zawodowego - związanego z pracą dziennikarską, oraz wyznaniowego opierającego się na katolickiej nauce i formacji religijnej.

3. Inicjatywa powołania tego stowarzyszenia nawiązuje do istniejących w innych krajach podobnych instytucji, które wielokrotnie sprawdziły się w skutecznym działaniu dla dobra ich członków, Kościoła i świata.

4. Jako społeczność osób zatroskanych o promocję autentycznych wartości doktrynalnych i moralnych, Stowarzyszenie opowiada się za prymatem osoby ludzkiej w życiu społecznym. Ów prymat rozumiemy jako to skorzystanie z daru wolności, które uwzględnia podporządkowanie się prawdzie a nie dowolne jej stanowienie. W konsekwencji też sumienie człowieka traktujemy jako zdolność odczytywania, a nie tworzenia norm moralnych dotyczących życia osobistego i społecznego.

5. W praktyce oznacza to, że opowiadamy się za stanowieniem praw:

- chroniących życie i nadprzyrodzoną godność każdej osoby ludzkiej, tak jak ten postulat formułuje Kościół,
- gwarantujących społeczności wierzących udział w życiu publicznym, w kształtowaniu opinii społecznej i respektowaniu oraz realizacji chrześcijańskich wartości w systemach oświaty i wychowania,
- umożliwiających jednakowy dostęp do informacji dla wszystkich środowisk dziennikarskich,
- uwzględniających należyte miejsce kultury chrześcijańskiej w życiu indywidualnym i społecznym Polaków.

6. Zawód swój wykonujemy jako wyraz powołania a zarazem świadectwo wiary. W ten sposób stajemy się uczestnikami misyjnej posługi Kościoła i rzecznikami praw człowieka. Jakkolwiek zdajemy sobie sprawę, że służąc w ten sposób ogłoszonej przez Jana Pawła II nowej ewangelizacji Europy zrodzonej z chrześcijańskich korzeni, nie dokonujemy wyborów politycznych, to jednak przyczyniamy się do oświecania działalności politycznej i gospodarczej światłem Ewangelii oraz szanujemy i popieramy polityczną wolność i odpowiedzialność obywateli opartą na prawdzie i prawdomówności. „Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństw, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii" (Jan Paweł II, Olsztyn, 6 czerwca 1991).

7. Dobre imię dziennikarza katolickiego stanowi dla nas wartość budowaną przez nieustanne doskonalenie zawodowe oraz stały wzrost w formacji religijnej. Uzyskanymi w ten sposób wartościami dzielić się będziemy chętnie z innymi dziennikarzami, widząc w tym konkretny przejaw naszego otwarcia na wspólne interesy świata dziennikarskiego, przeżywającego w obecnych czasach dotkliwe skutki manipulacji ideologicznej oraz wydanego na grę walczących sił politycznych które często zmierzają do instrumentalnego traktowania naszego warsztatu pracy i nas samych

8. Stowarzyszenie pełniąc wobec instytucji kościelnych i świeckich także funkcje związku zawodowego, tak jak je rozumie katolicka nauka społeczna, uważa za swój obowiązek i jedną z racji swego istnienia, obronę interesów duchowych i materialnych zrzeszonych dziennikarzy. Wypełniając tę funkcje otwarte jest, zgodnie ze statutem, na współpracę z instytucjami kościelnymi i świeckimi, kierując się zasadami zawartymi w odnośnych przepisach prawnych.

Za: http://www.ksd.media.pl/deklaracja-ideowa