Przeskocz do treści

O prawo łaski wobec więźnia politycznego Zygmunta Miernika

Kraków, 28.11.2016 r.

Prezydent RP
dr Andrzej Duda
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa

Dotyczy: zastosowania prawa łaski wobec więźnia politycznego Zygmunta Miernika

Szanowny Panie Prezydencie,

Związek Konfederatów zwraca się kolejny raz (czwarty) z prośbą o zastosowanie prawa łaski zgodnie z art. 139 Konstytucji w stosunku do Zygmunta Miernika weterana walk o Niepodległą Polskę. Artykuł ten brzmi następująco: „Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.” Nie mówi on nic o konieczności stosowania procedury zgodnie z art. 565 lub 567 kpk, co ograniczałoby prerogatywy prezydenckie. Prezydent może zastosować prawo łaski z pominięciem wskazanej procedury bezpośrednio na podstawie art. 139 Konstytucji RP. Tak właśnie zostało zastosowane prawo łaski w stosunku do niesprawiedliwie skazanego Mariusza Kamińskiego byłego szefa CBA. Jak wtedy stwierdził Andrzej Dera sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP: „W odczuciu pana prezydenta cała sprawa miała wymiar polityczny”.

Sprawa Zygmunta Miernika ma również wymiar i charakter polityczny. Po kilkudziesięciu latach pisania bezskutecznych apeli i listów o ukaranie zbrodniarzy komunistycznych, po werbalnych protestach na salach sądowych nastąpiła inna forma protestu, która w przypadku, gdy była stosowana do posłów na sejm RP lub do prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego była uważana za całkowicie nieszkodliwą. Żadna z osób tak protestujących nie została ukarana. Czyżby władza sądownicza była równiejsza od władzy ustawodawczej lub wykonawczej. One wszystkie są równe. Mamy więc do czynienia ze zwykłym bezprawiem i zemstą sądową. I na fakt tego bezprawia pan Prezydent nie powinien być obojętny. W Pana rękach leży naprawa wyrządzonego zła.

W odpowiedzi na nasze pisma, stwierdzanie przez Z-cę Dyrektora Biura Obywatelstw i Prawa Łaski Małgorzatę Naumann, że istniejące przepisy nie pozwalają na ułaskawienie Zygmunta Miernika, bo Miernik nie wystąpił o to jest zwykłym mijaniem się z prawdą. Zygmunt Miernik nie wystąpi o to, bo nie popełnił żadnego przestępstwa, a wprost przeciwnie dokonał czynu koniecznego, godnego pochwały i odznaczenia wysokim orderem państwowym. Sądziliśmy, że po otrzymaniu kilkudziesięciu takich listów w tym od posłów, pani Naumann to zrozumie. Dzieje się jednak inaczej.

Uważaliśmy, że nasze pierwsze pismo wystarczająco naświetlało rażącą niesprawiedliwość sądową. Mamy nadzieję, że te dodatkowe argumenty spowodują, że obstrukcja ze strony Pana urzędników zakończy się i Pan Prezydent wypowie się bezpośrednio w sprawie więźnia politycznego Zygmunta Miernika. Milczenie w tej sprawie jest rzeczą zadziwiającą.

Zarówno Pana brak decyzji, jak i sama decyzja, będą jaśniej mówiły o Panu niż dziesiątki przemówień na uroczystościach patriotycznych. Związek Konfederatów ma nadzieję, że los weteranów walk o Niepodległą Polskę nie będzie Panu obojętny.

Związek Konfederatów apeluje do pani Małgorzaty Naumann o przekazanie tego listu do decyzji pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Wysyłanie przez Panią prawie jednobrzmiących, odmownych odpowiedzi organizacjom kombatanckim, osób represjonowanych i ponad stu osobom odznaczonym Krzyżami Wolności i Solidarności jest co najmniej niestosowne. Sprawa Zygmunta Miernika jest na tyle ważna, że wymaga przedstawienia do decyzji prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Czekamy na dobrą zmianę.

Z poważaniem, Krzysztof Bzdyl, Prezes ZKPN 1979-89