Przeskocz do treści

Prawo i Sprawiedliwość przeciw udzieleniu absolutorium Zarządowi Województwa Małopolskiego

michalciechowskiMichał Ciechowski

Informacja prasowa

Radni Prawa i Sprawiedliwości będą głosować przeciw udzieleniu absolutorium Zarządowi Województwa Małopolskiego z realizacji budżetu za 2012 r. Małopolska pogrąża się w stagnacji, w wielu dziedzinach wręcz się cofa - mówi Grzegorz Biedroń – przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego.

prawoisprawiedliwoscW najbliższy poniedziałek, 24 czerwca odbędzie się sesja absolutoryjna Sejmiku Województwa Małopolskiego. Radni będą głosować nad przyjęciem sprawozdania Zarządu Województwa Małopolskiego z realizacji budżetu za 2012 r. Już dziś poznaliśmy stanowisko Prawa i Sprawiedliwości.

Radni Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzialnością za stagnację w Małopolsce obarczają zarówno władze województwa, jak i rząd i jego agendy na terenie Małopolski. Szczególną uwagę zwracają na zapaść gospodarczą w Regionie, co skutkuje niebywałym, jak do tej pory, wzrostem bezrobocia w Małopolsce.

W Małopolsce, w 2012 roku najszybciej rosło bezrobocie. Pierwszy kwartał 2013 r. potwierdza tą złą tendencję. Co niepokoi, obok do młodzieży mającej największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia dołączają coraz częściej osoby powyżej 50 r. życia. I to w momencie, kiedy rząd wydłuża wiek emerytalny.

Kilkanaście dni temu, z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości odbyła się w sprawie bezrobocia w Małopolsce nadzwyczajna sesja Sejmiku. Radni największej partii opozycyjnej domagali się od Zarządu Województwa Małopolskiego powołania nadzwyczajnej komisji ds. walki z bezrobociem.

20130621kp„Chcieliśmy innego, mniej urzędniczego podejścia do kwestii walki z bezrobociem. Chcieliśmy zaangażować pracodawców oraz akademików. Chcieliśmy połączyć siły bo problem bezrobocia nie ma barw politycznych i wszyscy musimy się tą plagą zająć. Przedstawiliśmy nasze pomysły. Niestety Zarząd twierdzi, że dotychczasowe działania w kwestii bezrobocia się sprawdzają. To skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle” – pytał radny Grzegorz Biedroń (fot. Grzegorz Biedroń, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego i Wojciech Grzeszek, wiceprzewodniczący Klubu, przewodniczący NSZZ Solidarność - Region Małopolska).

Radni zwrócili uwagę na inne oprócz gospodarki i rynku pracy obszary funkcjonowania Województwa. Wskazali na brak jakichkolwiek działań związanych z przygotowaniem Regionu do, tak mocno lansowanej idei olimpiady zimowej w Małopolsce. Przekonywali, że za ideą tą, oprócz piaru, nie idą żadne konkretne działania i wciąż jesteśmy w punkcie wyjścia. Przypomnieli, ze mimo zagwarantowanych w budżecie środków na Internet szerokopasmowy w Małopolsce, także w tej kwestii, poza samozadowoleniem polityków PO, nie dzieje się nic.

Radny Wojciech Grzeszek, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Małopolska mówił o dramatycznym stanie będącej własnością Województwa spółki Małopolskie Przewozy Regionalne. Spółka jest niedofinansowana. Targają nią spory między pracownikami a zarządem.

„Ostatnie dramatyczne wydarzenia związane z samopodpaleniem się jednego z pracowników dowodzą, że władze spółki oraz nadzorujące nią władze Województwa Małopolskiego nie panują nad sytuacją. Chaos się pogłębia, a pasażerowie są zmuszeni korzystać z pociągów, które na trasie Kraków - Rzeszów jadą z prędkością, z jaką jeździły jeszcze w XIX wieku”.