Przeskocz do treści

„Solidarność” w sztafecie patriotycznych pokoleń

adamzyzmanAdam Zyzman  

Pielgrzymka Ludzi Pracy do Czernej

18 stycznia w związku z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, odbyła się 32 Pielgrzymka Ludzi Pracy do grobu Świętego Ojca Rafała Kalinowskiego w klasztorze OO. Karmelitów w Czernej koło Krzeszowic. Organizatorami wyjazdu środowisk robotniczych Krakowa i Nowej Huty była Komisja Robotnicza Hutników, Duszpasterstwo Hutników z Nowej Huty, Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenie Sieć Solidarności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJak co roku w pielgrzymce uczestniczył tez były kapelan nowohuckich hutników ks. Tadeusz Isakowicz–Zalewski, który w homilii przypomniał rolę księży i kościoła w walce Polaków o niepodległość i niezależność. Podkreślił, że w ciągu powstań i buntów narodowych cenne były także te przegrane, bo mimo ceny, jaką za nie płacili Polacy utwierdzało to cały naród w patriotyzmie. Ksiądz Isakowicz–Zalewski przypominając kolejne zrywy niepodległościowe Polaków podkreślał, że zryw solidarnościowy sprzed 35 lat wpisywał się w patriotyczna sztafetę Polaków walczących o swoją suwerenność i niezależność. – Warto pamiętać i podkreślać, że upadek komunizmu w Europie zaczął się nie od upadku Muru Berlińskiego, ale od powstania „Solidarności” w Polsce – mówił były kapelan „Solidarności”. – „Mur Berliński” był skutkiem, a nie przyczyną!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo Mszy Świętej pielgrzymi modlili się przy relikwiarzu Świętego Rafała Kalinowskiego, byłego członka naczelnych władz powstańczych, zesłańca i karmelitańskiego zakonnika, który zmarł w klasztorze w opinii świętości, po czym przeszli na przyklasztorny cmentarzyk, gdzie na miejscu pogrzebania Świętego złożono wieńce i kwiaty.  O. Leszek Stańczewski - przeor klasztoru przytoczył też historię cmentarza i ludzi pochowanych na nim, nie tylko zakonników, ale także uczestników walk o niepodległość. W uroczystości po raz pierwszy uczestniczyli ze sztandarem uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernej.

Pielgrzymkę zakończono koncertem pieśni patriotycznych i religijnych, krzeszowickiego chóru Akord (który śpiewał też kolędy w czasie Mszy Świętej). Na zakończenie pielgrzymi zostali poczęstowani przez zakonników klasztornym bigosem.

Zapraszam Państwa do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/20Stycznia2015az

(Od Redakcji): A my dokładamy jeszcze 78 zdjęć, autorstwa p. Elżbiety Serafin 😉
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/20Stycznia2015es