Przeskocz do treści

W 153 rocznicę Powstania Styczniowego. Pielgrzymka do grobu Świętego i Powstańca

adamzyzmanAdam Zyzman

17 stycznia 2016 roku, jak co roku Duszpasterstwo Hutników i Stowarzyszenie Sieć Solidarności zorganizowały 33 Pielgrzymkę Ludzi Pracy do grobu Św. Rafała Kalinowskiego znajdującego się w klasztorze oo. Karmelitów Bosych w Czernej koło Krzeszowic. Kilkaset osób ze sztandarami „Solidarności” przybyło oddać hołd powstańcowi, zesłańcowi, zakonnikowi i Świętemu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUroczystości rozpoczęto od mszy św. w trakcie której kolędy śpiewał chór z Krzeszowic. Natomiast homilię wygłosił były duszpasterz nowohuckich hutników, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który przybliżył sylwetki dwóch powstańców z tego okresu, a także obecnie świętych, czyli o. Rafała Kalinowskiego i br. Adama Chmielowskiego. W swym kazaniu zwrócił także uwagę na przypadające w tym roku rocznice, jak 100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, który odegrał ogromną rolę w budzeniu ducha polskości w naszym narodzie i zasłużył, według kaznodziei, na miano kolejnego wieszcza narodowego. – Kolejna ważna tegoroczna rocznica, to 1050-lecie chrztu Polski – mówił kapłan. – To znamienne, że właśnie od tego wydarzenia liczy się także historię polskiej państwowości. Państwowości, która w ciągu kilku wieków potrafiła wykształcić się w demokratyczne państwo niespotykane w tamtych czasach w Europie, wielonarodowe, wielokulturowe i wieloreligijne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKsiądz Isakowicz-Zalewski zwracał uwagę, że zdegenerowanie tego systemu, a przede wszystkim używanie haseł demokracji dla obrony własnego interesu przez ówczesne elity polityczne, a przede wszystkim uciekanie się w sporach politycznych o pomoc do sił obcych, spowodowało upadek naszego państwa.

O jego wskrzeszenie którego walczyły potem całe pokolenia, w tym Powstańcy Styczniowi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo mszy św. pielgrzymi przeszli do kaplicy św. o. Rafała, gdzie modlili się przed Jego sarkofagiem, a następnie na przyklasztorny cmentarz, gdzie w miejscu, w którym wcześniej znajdował się grób o. Kalinowskiego złożono kwiaty i znicze. O. Leszek Stańczewski - przeor klasztoru opowiedział zebranym historię cmentarza i ludzi na nim pochowanych, nie tylko zakonników, ale także uczestników walk o niepodległość, jak uczestnicy Powstania Listopadowego, czy żołnierze Armii Krajowej. W uroczystości uczestniczyli ze swymi sztandarami uczniowie miejscowej szkoły podstawowej i strażacy z OSP w Czernej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUroczystość zakończyła się w auli nowo oddanego przy klasztorze Domu Pielgrzyma, gdzie obejrzano krótki film podsumowujący dotychczasowe pielgrzymki do Czernej. Uroczystości zepsuła nieco próba wzniecenia bieżącej walki politycznej i zaskakujący atak jednego z organizatorów na zachodzące w kraju zmiany. Zupełnie jakby słowa kazania księdza Isakowicza-Zalewskiego do niektórych w ogóle nie dotarły.