Żądamy szybkiej repolonizacji mediów. Stanowisko Forum Myśli Polskiej

Rząd już dwa lata pracuje aktywnie, wprowadza zmiany naprawcze po ośmiu latach tragicznego szkodnictwa koalicji PO-PSL. Doceniamy wszelkie dokonania Pani Premier, znakomicie służące Polsce i Polakom. Dokonań tych jest wiele, są powszechnie znane i doceniane przez społeczeństwo.

Rozumiemy, że wszystkiego nie sposób naprawić od razu, że zmiany muszą mieć jakiś racjonalny kalendarz.

Obserwujemy jednak z ogromnym niepokojem, że od dłuższego już czasu nie są prowadzone prace nad dekoncentracją mediów, nad ich repolonizacją. One zostały zawieszone. Wiadomo, że ta sprawa dotyczy przede wszystkim dużej przewagi kapitału niemieckiego. Czy jednak w imię dobrych stosunków z państwem niemieckim, trzeba odwlekać rozwiązanie problemu? Stanowczo nie! Czy rząd Polski boi się rządu Niemiec? Fakty są takie: od 1989 roku wmawiano – i skutecznie wmówiono – Polakom, że „kapitał nie ma narodowości”. Okazuje się, że w Niemczech, przynajmniej w mediach, ma on narodowość i w dziewięćdziesięciu procentach znajduje się w rękach niemieckich. Dlaczego w Polsce nie skorzystać z niemieckich rozwiązań prawnych i nie podnieść tego procentu na wzór niemiecki? Potrzebna jest tylko, Pani Premier, wola i odwaga.

godlopolskiPolskojęzyczne media, gazety i czasopisma redagowane przez dziennikarzy na niemieckim żołdzie, nigdy nie służyły i nie będą służyły Polsce i Polakom, pragnącym wielkich przeobrażeń i zmian (Il. Herb Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony w 1956 r. przez Rząd na Uchodźstwie, za: Wikipedia). W polskojęzycznej prasie niemieckiej i innej na obszarze Polski szerzone są treści duchowo obce polskiemu, katolickiemu społeczeństwu. Np. w najpopularniejszych gazetach, w wydaniach weekendowych, zawierających „Magazyny Rodzinne” (!), umieszczane są ogłoszenia reklamujące usługi prostytutek.

Dowiadujemy się – jak podają źródła prasowe, że (…) „hegemonem jest koncern Polska Press, należący do niemieckiej grupy medialnej Verlagsgruppe Passau. Wydaje kilkanaście dzienników lokalnych niemal w całym kraju. Część z nich wychodzi pod wspólną marką „Polska”. Ponadto koncern wydaje ponad setkę tygodników lokalnych. Łączna sprzedaż tych wszystkich tytułów to blisko milion egzemplarzy”. Sytuacja ta jednoznacznie wskazuje, że mamy do czynienia z niemieckim monopolem w Polsce.

Oczekujemy zdecydowanego i szybkiego rozwiązania problemu germanizacji mediów, a zatem germanizacji polskiej kultury i wyniszczania historycznych tradycji.

Prezes, Jarosław Kaczyński, wyraźnie i jednoznacznie powiedział, że (…) „mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów” i że „(…)najważniejsze sprawy, które mamy jeszcze do załatwienia, jak dekoncentracja mediów, też będą załatwione”. A my wciąż projektu nie znamy! Choć pierwsza ustawa repolonizacyjna miała się pojawić już w połowie minionego roku.

Ufamy też, że Prezydent RP, Andrzej Duda, pomoże w tym ważnym dziele odzyskiwania polskości.

Konwent Założycielski: prof. Jerzy Robert Nowak – przewodniczący, historyk, publicysta / prof. Tadeusz Marczak, historyk, publicysta / dr Józef Osada, matematyk / red. Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, publicysta / inż. Stanisław Żytecki, AK – działacz społeczny.

Członkowie i wspierający FMP: prof. Jan Wawrzyńczyk, językoznawca / Lech Jęczmyk, tłumacz, publicysta / dr Mirosław Boruta, humanista, publicysta / ks. prof. Zygmunt Mieczysław Zieliński, historyk, publicysta / dr Bohdan Urbankowski, poeta, dramaturg, publicysta / red. Mirosław Kokoszkiewicz, publicysta / dr Lucyna Kulińska – historyk, publicystka / prof. Andrzej Zapałowski, historyk, publicysta / prof. Zbigniew Żmigrodzki, bibliotekoznawca, poeta, publicysta / Tomasz Żak, reżyser, pisarz, publicysta / Małgorzata Sołtysiak, działaczka społeczna, publicystka / red. Anna Dąbrowska, publicystka / dr Maria Jazownik, literaturoznawca / prof. Leszek Jazownik, literaturoznawca / prof. Włodzimierz Osadczy, historyk, publicysta / Witold Listowski, działacz kresowy / Mirosław Kowzan, działacz kresowy, publicysta / Alina Kowzan, działaczka kresowa.