Przeskocz do treści

Andrzej Duda. Dopóki Polacy nie będą zarabiali na poziomie europejskim, ja się nie zgadzam na wejście do strefy euro

wpolityceplZespół wPolityce.pl / WUj / PAP

Kandydat PiS na prezydenta spotkał się dziś z dziennikarzami na konferencji prasowej przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego. Mówił o kryzysie finansowym i stabilności złotówki.

Polski złoty, jak twierdzi wielu ekonomistów, jest dzisiaj dla nas bardzo bezpiecznym, jest amortyzatorem kryzysu w strefie euro. Kryzysu, który się jeszcze absolutnie nie skończył — mówił Duda sprzeciwiając się planom szybkiego wprowadzenia Polski do strefy euro.

Wszyscy wiedza, że euro oznacza drożyznę, bo następuje wzrost cen. Wystarczy zobaczyć co się dzieje u naszych sąsiadów, co się dzieje na Słowacji, co się dzieje na Litwie. W moim przekonaniu, dopóki Polacy nie będą zarabiali godnych pieniędzy na poziomie europejskim, to ja się nie zgadzam na wejście Polski do strefy euro, bo ja sobie nie wyobrażam, żeby polski emeryt dostawał 200 euro miesięcznie czy nawet mniej, jak będą wtedy żyli Polacy. Jak będziemy funkcjonowali w Europie, jeśli okaże się, że jesteśmy zablokowani w kwestii podnoszenia świadczeń, podnoszenia wynagrodzeń — powiedział Andrzej Duda.

20150321ad1Andrzej Duda uważa, że Polacy powinni poznać zdanie prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. przystąpienia Polski do strefy euro. Duda pytał, czy prezydent będzie na ten temat rozmawiał podczas wizyty w Brukseli (fot. PAP/Jakub Kamiński).

Kandydat PiS na prezydenta przypomniał, że Komorowski na początku kadencji przygotował projekt zmiany konstytucji umożliwiający wprowadzenie w Polsce euro, a podczas swojej prezydentury wielokrotnie mówił, że jest zwolennikiem wejścia Polski do unii walutowej. Przypomniał też wypowiedź prezydenckiego doradcy ds. międzynarodowych prof. Romana Kuźniara z 2012 r., że realną datą przystąpienia do unii walutowej jest 1 stycznia 2016 r.

Dlatego jest ważne dla wszystkich Polaków pytanie, czy pan prezydent w Brukseli ma zamiar na ten temat rozmawiać, ma zamiar na ten temat negocjować, czy rzeczywiście tak jest, że 1 stycznia 2016 r. zamierza wprowadzać Polskę do strefy euro? Dzisiaj Polacy na ten temat powinni uzyskać odpowiedź — podkreślił kandydat PiS na prezydenta.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/gospodarka/238057-andrzej-duda-dopoki-polacy-nie-beda-zarabiali-na-poziomie-europejskim-ja-sie-nie-zgadzam-na-wejscie-do-strefy-euro