Przeskocz do treści

Andrzej Duda w Krakowie. Wycieczka po miejscach jego dzieciństwa

wpolityceplZespół wPolityce.pl / Marcin Wikło

Nowy spot Andrzeja Dudy pokazujący dotychczasowe spotkania kandydata z wyborcami zaprezentowano w krakowskim kinie „Mikro”. Kandydat PiS zaprosił dziennikarzy na wycieczkę do Krakowa, śladami miejsc swojego dzieciństwa.

Kino studyjne „Mikro” mieści się w krakowskiej dzielnicy Krowodrza, w której wychował się Andrzej Duda.

To kino jest dla mnie miejscem szczególnym. Wiosną 1989 roku wybraliśmy się właśnie tutaj z kolegami. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem w całości „Człowieka z żelaza”. Film zrobił na mnie piorunujące wrażenie, po wyjściu z kina wszyscy płakaliśmy — opowiadał Duda. Kolejnym punktem wycieczki była szkoła podstawowa, do której uczęszczał kandydat PiS.

W tej okolicy bywałem codziennie, tą ulicą szedłem do ówczesnej szkoły podstawowej nr 33. Tutaj rozpoczęła się także moja przygoda z harcerstwem, kiedy zapisałem się do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun” — mówił Andrzej Duda prowadząc dziennikarzy po okolicy.

Dudabus pojechał następnie do miasteczka akademickiego Akademii Górniczo-Hutniczej. To tutaj, w jednym z akademików mieszkał wraz z rodzicami Andrzej Duda.

Teraz ta okolica wygląda nieco inaczej niż w czasach kiedy byłem dzieckiem. Teraz widzimy nowoczesny basen, ale w moich czasach była tutaj ogromna hałda piachu, na której potrafiliśmy z kolegami bawić się długimi godzinami. Kiedy trochę podrosłem bywałem także w okolicach boiska, na którym studenci grali w piłkę. Czasami zgadzali się, abyśmy zagrali razem z nimi. Muszę przyznać, że zważając na nasze umiejętności, byli dla nas bardzo wyrozumiali — opowiadał Andrzej Duda.

Potem kandydat PiS zaprosił nas w okolice Plant, niedaleko Wydziału Prawa i Administracji UJ, na którym studiował, a potem pracował. Pytany, czy nie jest mu żal opuszczać tego miejsca Duda powiedział, że „przecież nie jest wykluczone, że jeszcze wróci do pracy akademickiej, która bardzo lubi”.

Kadencja prezydenta nie trwa wiecznie. Po niej będę się zastanawiał co dalej — stwierdził europoseł PiS.

20150425ad2W planie wycieczki zaznaczono także „wyjątkowe miejsce”. Okazało się, że to kameralne restauracja przy ul. Gołębiej, gdzie na Andrzeja Dudę czekała jego żona (fot. M. Czutko).

Mamy dla siebie teraz naprawdę bardzo mało czasu, więc każdą chwilę staramy się wykorzystać — powiedziała Agata Duda. Zapytana, czy jest gotowa zostać pierwszą damą odpowiedziała: Jeśli mąż zwycięży, a naprawdę w to wierzę, to postaram się godnie pełnić tę funkcję — dodała.

Dziennikarze pytali także, czy Andrzej Duda uważa, że jego krakowskie pochodzenie może dodać mu ewentualnych „plusów” u wyborców.

Nie sądzę, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie. Może dla osób stąd… — zastanawiał się Duda.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/242098-andrzej-duda-w-krakowie-wycieczka-po-miejscach-jego-dziecinstwa-nasza-relacja-i-zdjecia