Przeskocz do treści

Andrzej Duda w Polsat News. Polska potrzebuje zmiany władzy i naprawy w wielu dziedzinach! Mam wielką ambicję, by poprawić codzienne życie moich rodaków

wpolityceplZespół wPolityce.pl / maf / Polsat News

Naprawa gospodarki to jeden z najważniejszych tych elementów, to moja wielka ambicja — mówił Andrzej Duda na antenie Polsat News, odpowiadając na pytania o swoje priorytety jako przyszłego prezydenta.

Kandydat PiS na ten urząd opowiadał w rozmowie z red. Dorotą Gawryluk o swojej kampanii.

To już ponad 200 powiatów - grubo ponad 200 spotkań, więc to już jakieś doświadczenie. Wyłania się z tego bardzo mocny obraz Polski - bardziej smutny niż średni. Jestem z reguły w tych mniejszych miastach - to nie jest Warszawa, to są miejsca, gdzie nie ma pracy, albo jest bardzo słabo płatna. Wszędzie na tych spotkaniach spotykają mnie rodzice albo dziadkowie, którzy mówią, że dzieci i wnukowie wyjeżdżają za granicę. Jest w tych ludziach pragnienie i nadzieja, że można naprawić Polskę. Oczekują, by ktoś zajął się sprawami krajowymi i Polska została przywrócona na drogę rozwoju — tłumaczył.

Jak dodawał, tylko prezydent jest wybierany w takiej skali przez naród - i to właśnie prezydent ma legitymację od społeczeństwa, by wskazywać kierunki rozwoju i mobilizować, by były podejmowane konkretne działania.

Naprawa gospodarki to jeden z najważniejszych tych elementów, to moja wielka ambicja — zapewnił.

I dodawał: Polska potrzebuje zmiany władzy i naprawy w wielu dziedzinach.

Duda raz jeszcze zadeklarował, że po wygraniu wyborów powoła Narodową Radę Rozwoju, na którą będą składać się eksperci z dziedzin, które wymagają naprawy i rozwoju - właśnie po to, by wypracować strategie rozwojowe

Mam wielką ambicję, by poprawić codzienne życie moich rodaków. Bardzo bym tego chciał — tłumaczył.

20150413ad2Odpowiadając na zarzuty związane z tym, że temat wejścia do strefy euro jest czymś zastępczym, odpowiadał: Euro nie jest tematem zastępczym. Sądzę, że będzie próba wprowadzenia euro i to nie jedna. Nie wierzę w zapewnienia, że tak nie jest - są różne zakusy i słyszałem różne dyskusje co do zmian konstytucji. (…) Powiem w ten sposób - trzeba jasno mówić, z czym jest związane euro: przede wszystkim z utratą suwerenności walutowej. Polska waluta pozwala nam doprowadzić do sytuacji naprawy polskiej gospodarki — mówił kandydat PiS (fot. wPolityce.pl/Polsat News).

W rozmowie pojawił się też temat ratyfikacji tzw. konwencji antyprzemocowej przez Bronisława Komorowskiego. Duda nie ukrywał, że nie zgadza się z decyzją prezydenta.

Czytałem tę konwencję, widzę jej realia, znam realia polskiego prawa i słucham, co mówią eksperci, m.in. prof. Zoll. Kwestie związane ze zwalczaniem przemocy są uregulowane w większości przypadków są wprowadzone. Inne zmiany można wprowadzić samemu do naszego systemu, nie musimy wprowadzać konwencji, która wprowadza nam obce treści ideologiczne. Co to jest „płeć społeczno-kulturowa”? — pytał.

Przypominał też o zapisach dotyczących „zwalczania stereotypowych ról kobiet i mężczyzn”.

Jak interpretować te zapisy? Skrajna ich interpretacja jest możliwa. To zależy od tego, jak nasze prawo będzie wdrażało tę konwencję. Apelowałem do prezydenta, by tego nie robił - nie zgadzam się z tym, by ktoś nakazywał „wykorzeniać” moje tradycyjne role albo uznawał, że religia katolicka jest źródłem przemocy — mówił Duda, podkreślając, że to zapisy systemowo niebezpieczne.

Tego typu rozwiązania były wprowadzane w innych krajach europejskich - raport Agencji Praw Podstawowych pokazuje,że w Polsce przemocy w swoim życiu - nie tylko domowej - doświadczyło 19%, a w innych krajach jest to dwukrotnie więcej! — przekonywał.

Duda był też pytany o kwestię regulacji metody in vitro.

Doskonale rozumiem, że są ludzie, którzy z różnych przyczyn dzieci mieć nie mogą, więc szukają rozwiązania tego problemu. Choć prywatnie uważam, że in vitro jest metodą bardzo wątpliwą, to jako prezydent rozważyłbym podpisanie ustawy, która generalnie regulowałaby kwestie bioetyczne, ale nie podpisałbym propozycji rządowej. To zła propozycja, która nie chroni życia. Podpisałbym taką ustawę, która z jednej strony dając możliwość nowego życia chroniłaby życie także, a nie ustawę, która likwiduje kilka-kilkanaście innych zarodków — zaznaczył.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/240765-andrzej-duda-w-polsat-news-polska-potrzebuje-zmiany-wladzy-i-naprawy-w-wielu-dziedzinach-mam-wielka-ambicje-by-poprawic-codzienne-zycie-moich-rodakow