Przeskocz do treści

Apostołowie Bożego Miłosierdzia i Uczynki Miłosierdzia

bialykruklogo31 marca 2016 roku Wydawnictwo Biały Kruk zaprosiło Krakowian i Gości Naszego Miasta na premierę książek „Apostołowie Bożego Miłosierdzia” i „Uczynki Miłosierdzia”. Premiera prasowa odbyła się w siedzibie metropolity krakowskiego, księdza kardynała Stanisława Dziwisza (ul. Franciszkańska 3), a premiera miejska w Auli Świętego Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach (ul. Świętej Siostry Faustyny 3).

wiecejnizznakGośćmi specjalnymi tej drugiej byli rodzice Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: pp. profesorostwo Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda, a także p. Adam Bujak, księża profesorowie Waldemar Chrostowski i Jan Machniak, ksiądz prałat Franciszek Ślusarczyk, p. Jolanta Sosnowska, p. profesor Andrzej Szczerski, p. Halina Łabonarska i p. Jan Kowalczyk (il. obok p. Mirosław Boruta).

Zapraszamy Państwa do obejrzenia dwóch fotoreportaży, autorstwa pp. Mirosława Boruty (44 "komórkowe" ujęcia) i Andrzeja Kalinowskiego (19 zdjęć) oraz do lektury krótkich omówień obu pozycji (za stroną internetową Wydawnictwa - http://www.bialykruk.pl):

https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/31Marca2016mb
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/31Marca2016ak

apostolowiebozegomilosierdziabkWydarzenia z życia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II ukazane w tej książce lepiej pomagają dostrzec Boży plan zarówno wobec tych dwojga wielkich Apostołów Bożego Miłosierdzia, jak i krzewienia na cały świat orędzia o miłosiernej Miłości Boga. Pan Jezus najpierw wybrał na powiernicę swej wielkiej tajemnicy prostą, słabo wykształconą, ale wybitnie pobożną dziewczynę o znakomitej pamięci. Prawdami o Bożym Miłosierdziu zapisywał jej duszę niczym czystą tablicę, a ona wszystko to skrzętnie zapisała w Dzienniczku. Dzięki jej nieustępliwości i przy pomocy bł. ks. Michała Sopoćki powstał pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, zaczęto odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po Faustynie musiał już jednak przyjść ktoś o innej osobowości, wybitny teolog i wielki papież, który dokończy rozpoczęte przez nią dzieło – mocą swego urzędu potwierdzi prawdziwość orędzia, beatyfikuje i kanonizuje Sekretarkę Bożego Miłosierdzia, ustanowi święto Bożego Miłosierdzia, dokona aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, konsekruje łagiewnicką bazylikę, która stanie się światowym centrum Bożego Miłosierdzia. Dzieło św. Jana Pawła II kontynuują dziś z kolei jego następcy – Benedykt XVI i Franciszek, który ustanowił rok 2016 Rokiem Miłosierdzia. O tym wszystkim opowiada fascynująco ta książka, używając piór wybitnego znawcy teologii Bożego Miłosierdzia ks. prof. Jana Machniaka oraz znakomitej publicystki Jolanty Sosnowskiej, a także fotografii mistrza Adama Bujaka.

uczynkimilosierdziabkWybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża „dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy” (Katechizm Kościoła Katolickiego). W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina. Właśnie to czyni, odwołując się zarówno do Starego, jak i Nowego Testamentu, ks. Chrostowski. W 14 osobnych esejach w uporządkowany sposób, przejrzyście opisuje 7 uczynków miłosiernych wobec ciała i 7 wobec ducha. Siłę słowa wzmacnia obraz – artystyczne ilustracje ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Lektura obowiązkowa w Roku Jubileuszu Miłosierdzia.