Przeskocz do treści

Dlaczego powinniśmy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych?

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

16 lutego 2014 roku w auli klasztornej Opactwa Cystersów na Szklanych Domach miało miejsce spotkanie otwarte z prof. Ryszardem Terleckim. Wykład poświęcony był pamięci Żołnierzy Wyklętych.

20140216kdo1Prelegent nawiązał do początków naszej państwowości po powstaniu styczniowym 1863 roku. Następnie mówił o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.  Tradycjach i ich kultywowaniu za czasów Józefa Piłsudskiego. Polityka historyczna II Rzeczypospolitej, druga wojna światowa, reperkusje z porządkiem pojałtańskim w Polsce i w Europie, sowietyzacja Europy Wschodniej w tym Polski. Dramaty ludzkie, wypędzenia, emigracje na tle rodzącego się nowego ładu "demokratycznego" po II wojnie światowej , „Żelazna kurtyna”, Blok Wschodni.

20140216kdo2Te i inne tematy, naświetliły nam miejsce, rolę i znaczenie Żołnierzy Wyklętych, ich walkę i poświęcenie za Ojczyznę. Przecież nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”.

Czy my to dzisiaj doceniany? My, młode pokolenie Polaków wychowane zupełnie już w innym świecie. Spotkanie było nader interesujące. Dziękujemy organizatorom -  prowadzącemu spotkanie, p. Edwardowi Porębskiemu oraz Komitetowi Prawa i Sprawiedliwości XVIII Dzielnicy w Krakowie - Nowej Hucie za pomysł i poniesiony trud.