Przeskocz do treści

Duda o in vitro. Jestem zdecydowanie przeciwny tej metodzie. To nie jest metoda leczenia!

wpolityceplZespół wPolityce.pl / mall

Uważam , że jeżeli państwo polskie ma stawiać na jakąś metodę pomagania ludziom, którzy znajdują się wobec tego strasznego problemu, jakim jest trudność w tym, żeby mieć dzieci, to powinny być to metody leczenia. In vitro nie jest metodą leczenia, jest sztucznym zapłodnieniem — powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej w Kłonówku, pytany o stanowisko ws. in vitro.

Kandydat PiS na prezydenta podkreślił, że trzeba zwrócić uwagę na samą procedurę in vitro oraz fakt, że dziś „zarodki są po prostu niszczone”, dlatego regulacja jest konieczna, ale „powinna być to taka regulacja która chroni życie”.

W moim przekonaniu jest tak, ze ta sprawa jest wykorzystywana politycznie w kampanii wyborczej przez PO aby wzniecać społeczny niepokój i szukać argumentów do zwalczania opozycji politycznej. A problem jest poważny i powinien być załatwiany zgodnie z przekonaniami większości polskiego społeczeństwa, także przekonaniami religijnymi — dodał Duda, podkreślając że polskie społeczeństwo otrzymuje bardzo nikły stopień informacji o tym jak wyglądają procedury in vitro.

20150312ad1Uważam , że jeżeli państwo polskie ma stawiać na jakąś metodę pomagania ludziom, którzy znajdują się wobec tego strasznego problemu, jakim jest trudność w tym, żeby mieć dzieci, to powinny być to metody leczenia. In vitro nie jest metodą leczenia, jest sztucznym zapłodnieniem. Problem polega na skuteczności tej metody. Ona jest bardzo lukratywna. Jeden taki cykl to wydatek ok.30-40 zł. Natomiast skuteczność najwyższa wynosi 1/3 — powiedział (fot. PAP/Obara).

Ta metoda jest bardzo kontrowersyjna. dyskutujmy na ten temat, bo sprawa jest politycznie ważna, ale powadźmy rzetelną dyskusję, a nie polityczną nagonkę tak jak to się dzieje. Jestem przeciwny tej metodzie, w tej postaci, w jakiej jest realizowana dzisiaj. Zdecydowanie jestem przeciwny. Absolutnie. Jako człowiek wierzący jestem w ogóle przeciwny in vitro. Ale jest potrzebna tutaj regulacja kwestii bioetycznej — podkreślił, wskazując że problem jest dziś narzędziem politycznym, odwracającym uwagę od realnych problemów.

Mamy poważne problemy. Rolnicy są w dramatycznej sytuacji — mówił dalej Duda.

Nikt dzisiaj nie blokuje realizacji in vitro, jest to kwestia do uregulowania. Trzeba to zrobić tak, żeby to było robione e w sposób etyczny, bezpieczny i rozsądny. Niestety to w ogromnym stopniu oszustwo. Sam znam ludzi, którzy zapłacili dziesiątki tysięcy za tę niby terapię i nic z tego nie wynikło. Skutek był zerowy. To nie jest leczenie bezpłodności. Jeśli państwo polskie ma się rzeczywiście czymś zajmować i finansować z budżetu państwa, to powinno to być leczenie, które ma swoją skuteczność. Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i wymaga rzetelnej dyskusji — podkreślił.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/236985-duda-o-in-vitro-jestem-zdecydowanie-przeciwny-tej-metodzie-to-nie-jest-metoda-leczenia