Przeskocz do treści

Europejska „Gra w Skojarzenia” – słowo klucz: prawica

barbarahenkeBarbara Henke

To już ponad trzy miesiąca, jak jestem w Belgii. Ucząc się w belgijskiej szkole historii czy etyki oraz rozmawiając z ludźmi na tematu kulturalno-polityczne, nie mogę wyzbyć się wrażenia, że większość moich rozmówców, szczególnie ludzi młodych, została poddana „unifikacji” sposobu myślenia i poglądów politycznych. Natomiast słowem które wzbudza strach jest słowo „prawica”.

bartdeweverZastanawiające jest, że to słowo powiązane jest ściśle ze słowem „skrajna” i właściwie oba te słowa występują nierozłącznie. Przykładem tego może być lekcja historii, podczas której nauczyciel, mówiąc o Hitlerze, bezpośrednio przyrównuje do niego głowę prawicowej partii, Nowego Sojuszu Flamandzkiego, Barta de Wevera (fot. she.be), którego poglądy są rzeczywiście nieco „nacjonalistyczne”, ale porównanie go do Hitlera, jest co najmniej nadużyciem. Zaskakuje mnie szczególnie automatyzm, w jakim następuje połączenie słów prawica i radykalizm/ksenofobia/nacjonalizm/rasizm. Mając poglądy prawicowe jest się momentalnie uznawanym za ekstremistę i wykluczanym z dyskusji.

Pozwoliłam sobie odnieść to zjawisko do popularnych w erze globalizacji restauracji typu „Fast Food” i ich wszechobecnym produktem: hot-dogiem. Te dwa słowa, z których składa się nazwa produktu, będąc osobno, nie mają ze sobą nic wspólnego – oczywiście dla osób, znających język angielski.  Jednak osoba, nie znająca tego języka może, jedynie słysząc słowo „hot” lub „dog” utożsamić je automatycznie z nazwą potrawy, co nadaje tym dwóm słowom zupełnie inne znaczenie.

Myślę, że podobny mechanizm ma miejsce wśród ludzi zachodu. Szkoła nie zapewnia im właściwie wiedzy o świecie polityki i cechach, wyróżniających odrębne nurty polityczne, a jeśli nawet taki materiał występuje, to uczą się go dla tzw. trzech „z” (zakuć, zdać, zapomnieć); nie wykorzystują tej wiedzy w życiu codziennym. Więc tak jak z hot-dogiem, powtarzają to, co słyszą w szkole, w mediach, u znajomych – zło to ekstremiści, nacjonaliści i rasiści (wszyscy oczywiście w jednym worku), a skoro ekstremiści to prawica.

Dodaj komentarz