Przeskocz do treści

Jak rozpoznać trolla? Część I

marcinniewaldaMarcin Niewalda

Istnieje pięć poziomów trollingu. Przede wszystkim jednak zapomnijmy o definicjach Wikipedii na ten temat. Wikipedia bowiem sama oparta jest na zasadach manipulacyjnych zbliżonych do trollowania.

Troll wprowadza memy

Trollowanie, nie jest niczym odkrywczym. To zastosowanie starych sztuczek erystycznych w dyskusjach, głównie internetowych. Celem trollowania nie jest jednak, jak twierdzi Wikipedia, wkurzenie rozmówców. To wkurzenie jest tylko jednym z narzędzi do osiągnięcia prawdziwego celu. Celem tym jest wprowadzanie "memów".

Czym wobec tego jest "mem"? To krótkie skojarzenie, informacja, coś co łatwo zapada w pamięć. Mem może być graficzny lub treściowy, ważne żeby łatwo kojarzył się z danym tematem. To jak wszczepiony "czip" działając za każdym razem gdy się go przypomni. Np. - z czym wojującym ateistom kojarzą się księża? - oczywiście z pedofilią. Choć jest to skojarzenie absurdalne (gdyż dowiedziono, że jest to grupa statystycznie najmniej mająca z tym wspólnego), to "mem" został wprowadzony i gdy przy ateiście użyje się odniesienia do księży, można być niemal pewnym, że w odpowiedzi użyje on tego właśnie skojarzenia.

Troll, wprowadza "memy" do świadomości innych. Robi to za pomocą dyskusji. Wymianę zdań używa do tego, aby pozostawić jak najwięcej "memów". Na przykład aktywiści Świadków Jehowy, ci chodzący po domach, uczą się tego w swoich zborach. Świadek nie ma dotrzeć do prawdy. Świadek ma przedstawić "prawdę". Dlatego dyskusja ze świadkiem zawsze przebiega w ten sposób, że na każdą naszą odpowiedź otrzymamy kolejny "mem". Oto przykład (skondensowany, memy kursywą).

ŚJ - Czy wiesz, że niedługo będzie Armagedon?
K - Nie wierzę w szybki koniec świata
ŚJ - To dlatego bo Twój Kościół Cię oszukuje
K - W Biblii nie ma nic o tym
ŚJ - Ależ jest, ale tylko 144.000 zbawionych zostanie
K - jestem pewien, że zbawiony będzie każdy kto na to zasługuje
ŚJ - Jezus nie był Bogiem, lecz tylko człowiekiem, nie może zbawiać
itd.

Zauważmy, że Katolik w tej "dyskusji" odpowiada a Świadek nie odpowiada na odpowiedź, lecz tak wykręca ją, aby wprowadzić kolejny "mem". Dlatego Świadkowie zazwyczaj po chwili dyskusji po cichu "wychodzą" - bo uznali, że wprowadzili wystarczająco dużo memów. Trolle internetowe często podjudzają i używają soczystych epitetów, aby sprowokować emocje. Gwarantuje to im to, że odpowiemy i dzięki temu będą mogli użyć kolejnego "memu". Silne emocje, nawet przeciwne, powodują, że "mem" będzie silniej wprowadzony, zostanie na dłużej i mocniej.

Rodzaje trollów

mntroll1"Dyskusje" z trollami w Internecie są prowadzone wg tego samego schematu. Wśród nich można rozpoznać 5 rodzajów - 5 poziomów trolli (il. techjuice.pk).

1. Troll nieświadomy - adept. To osoby przekonane o tym, że potrafią "wygrać" każdą dyskusję, że każdemu mogą "dosolić". Zazwyczaj przejawia się to, stosowaniem różnych chwytów erystycznych. Są to osoby aktywne w dyskusjach, szukają potwierdzenia swojej bystrości, sprytu, albo po prostu chcą dokopać innym. Każdy najświętszy argument łatwo jest wyśmiać - stąd często używanie ironii. Tacy trolle są po obu stronach - zarówno ludzie optujący za moralnością, jak i jej przeciwnicy. Te osoby można uświadamiać że zachowują się nieuczciwie. Nie jest to oczywiście łatwe.

2. Troll początkujący - ideologiczny. Ta osoba działa świadomie. Zazwyczaj tworzony jest "fakowy" (fałszywy) profil. Na profilu pojawiają się 3 zdjęcie, kilka udostępnionych materiałów. Troll ten bierze udział w dyskusjach stosując bardzo typowe chwyty używane przez daną opcję. Np. Korwinista będzie atakował znane osoby z prawicy za ich rzekomy semityzm. To zazwyczaj osoby młode, zacietrzewione, często błądzące. Jeśli pokaże im się inny świat, możliwość uczciwych działań, realizacji się w grupie uczciwych osób, może on zrezygnować ze swoich działań.

3. Troll zaawansowany - płatny. To osoba, której zadaniem jest pisanie kilkudziesięciu komentarzy dziennie, na forach, portalach newsowych, Facebooku. Całą armię takich trolli wykorzystują służby rosyjskie. Są to osoby zatrudniane na krótkie umowy. Mają swoich opiekunów, którzy weryfikują ich pracę. Profil psychologiczny takiej osoby - to głównie obojętność ideologiczna i moralna."Dyskusja" z takim trollem to typowy przykład trollizmu. Zaczyna się od agresywnego komentarza. Tu dyskusja nie ma sensu - najlepiej od razu blokować.
http://niezalezna.pl/65122-wojna-informacyjna-kremla-pracownik-fabryki-trolli-zdradza-kulisy-dzialania
http://wpolityce.pl/swiat/237288-rosyjskie-ministerstwo-prawdy-obnazone-kobieta-z-fabryki-trolli-ujawnia-jak-kreml-prowadzi-wojne-informacyjna
http://www.fronda.pl/a/spowiedz-internetowego-trolla-koniecznie-przeczytaj,48447.html

4. Troll-kret. Tą osobę najtrudniej rozpoznać. Inni dyskutanci, często będą nawet stawać w jej obronie. Kret facebookowy ma obfity profil. Co więcej, jest on pełen prawomyślnych haseł, udostępnień czy grafik. Kret znany jest wśród innych prawomyślnych osób jako trochę dziwak, trochę "myślący niezależnie. To osoby bardzo inteligentne, z dużą wiedzą i skrajnie ideologiczne - fanatycy. Dyskusja takiego trolla-kreta rozpoczyna się od wątpliwości, nie od ataku. Memy wprowadza bardziej przez pytania niż zarzuty.

5. Antytroll. Trolle płatne działają najczęściej w grupach. Ciekawe jest to, że jedna z tych osób pisze np. komentarz prawicowy, aby inne trolle mogły z nim polemizować. Z tym kontekstem doskonale zgadzają się grupy "ultraprawicowych" radykałów, pozornie walczących z lewicą czy Moskwą. Mogą to być też całe posty czy newsy. Antytroll będzie aktywnie działał np. prawicowo. [info za portalem geekweek.pl] Rozpoznanie, niezwykle trudne, może następować przez np. krąg znajomych, w których będzie dopuszczać znaczną liczbę trolli nie blokując ich. Profil antytrolla będzie niezwykle trudno zweryfikować. Z drugiej strony, same antytrolle, mogą sugerować, że ktoś porządny jest antytrollem. Tu już niezwykle łatwo o istną schizofrenię.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/22458/jak-dzialaja-rosyjskie-trollownie

Więcej na temat książki p. Marcina Niewaldy "Metody manipulacji XXI wieku" piszemy tutaj:
https://www.krakowniezalezny.pl/666-manipulacji-wolnoscia-rownoscia-i-braterstwem