Przeskocz do treści

Jest nowy właściciel polskiego hymnu?

stefanbudziaszekStefan Budziaszek

Okazuje się że nie mam prawa umieszczać w moim filmie Hymnu Narodowego, śpiewanego w czasie manifestacji patriotycznych. Otrzymuję za to ostrzeżenia i równocześnie stosowne kary. Informacje, które otrzymuję z YouTube'a są również blokowane, nie mogę ich udostępniać linkiem, dlatego przesyłam zdjęcia zrobione z monitora komputera. To jest chore!

(Od Redakcji): informacje zdobyte "na szybko" wspominają, że:

hymnnarodowy1"Mazurek Dąbrowskiego" powstał kilka wieków temu i nie jest chroniony przez autorskie prawa majątkowe. Upływ czasu nie jest jednak jedynym tego powodem. Szczególny status tego utworu wiąże się także z tym, że jest on elementem aktu normatywnego. Zapis nutowy „Mazurka Dąbrowskiego" w układach: na jeden głos, na fortepian oraz na głos i fortepian, został dołączony do ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z prawem autorskim akty normatywne, czyli także ustawy wraz z załącznikami, nie są przedmiotem ochrony prawa autorskiego, nawet jeżeli można by im było przyznać status utworu na podstawie art. 1 prawa autorskiego. Hymn RP należy zatem do domeny publicznej.
Za: http://prawo.rp.pl/artykul/1105913.html

hymnnarodowy2

Pytanie: Witam. Jestem wydawcą niezrzeszonym. Od kilkunastu lat wydaję muzykę i filmy zgodnie z Ustawą dn. 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24 poz.93). Posiadam swój kanał na YouTube. Od niedawna okazuje się, że moje filmy (gdzie jestem właścicielem praw do obrazu i muzyki) zyskują statut "roszczenie do muzyki" przez [Merlin] Digidi Digital Distribution A.M.B.A. Nie mam z nimi nic wspólnego - ani ja ani moi współpracownicy (w tym muzycy) nie zgłaszali się do Merlin. Mam wrażenie, że [Merlin] Digidi Digital Distribution A.M.B.A przywłaszczyli sobie prawa do mojej muzyki i zarabiają na tym! Na odwołanie (spór do YT) nie reagują! Proszę o pomoc - jak mogę to wyjaśnić? (pisma - maile - do Merlin są bez odpowiedzi)... Z góry dziękuję za pomoc!

Odpowiedź: Jak przeszukasz sieć to dowiesz się, że nie jesteś jedyna ofiarą "przywłaszczenia praw" przez tą "społeczność/spółdzielnię". Spróbuj skontaktować się z innymi użytkownikami na tym portalu mającymi ten sam problem.
Za: http://forumprawne.org/prawo-autorskie/535192-piractwo-w-europie.html