Przeskocz do treści

Krakowska wyprawka

jerzybukowskiJerzy Bukowski

Władze Krakowa postanowiły dołożyć swoją cegiełkę do rządowego programu „500+” wręczając przychodzącym na świat dzieciom zestaw przydatnych dla nich i rodziców akcesoriów.

- Za pomocą „Krakowskiej wyprawki” symbolicznie witamy najmłodszych mieszkańców naszego miasta w społeczności krakowian. Chcemy podkreślić wyjątkowość szczególnego momentu urodzin nowych obywateli Krakowa. Mali krakowianie to nasza przyszłość, nadzieja i nowa energia. I zależy nam, by już od najmłodszych lat budować lokalną świadomość i tożsamość, stąd upominki o tak mocno krakowskim charakterze - powiedział portalowi krakow.pl prezydent profesor Jacek Majchrowski.

W skład zestawu wchodzą tekstylia, tj. kocyk, body, czapeczka opatrzone lokalnymi symbolami i z wykorzystaniem głównie koloru niebieskiego - oficjalnej barwy Krakowa od XVI wieku, zabawka- grzechotka w postaci smoka z owieczką w brzuchu nawiązującą do znanej legendy, książka z wierszykami Michała Rusinka pt. „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” w formacie najbardziej przyjaznym dla dzieci i na kartonowych stronach, karta biblioteczna, informator krakowskiej rodziny oraz list powitalny prezydenta miasta.

herbkrakowa- W ramach przygotowań do realizacji „Krakowskiej wyprawki” odbyliśmy szereg rozmów z projektantami i producentami odzieży, zabawek i akcesoriów dziecięcych. Wyszliśmy z założenia, że wszystkie jej elementy powinny być przydatne, nawiązujące do lokalnego charakteru, estetyczne oraz przygotowane z użyciem naturalnych, przyjaznych materiałów i z uwzględnieniem społecznych wartości - wyjaśniła portalowi dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa Elżbieta Kantor.

Aby otrzymać ten zestaw rodzice lub opiekunowie prawni nowo narodzonego dziecka powinni zameldować je w Krakowie na pobyt stały podczas rejestracji w wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego (przy ulicy Lubelskiej 27 lub na osiedlu Zgody 2) oraz podpisać stosowną zgodę na dostarczenie pakietu.

„Krakowskie wyprawki” będą przywożone przez kurierów bezpośrednio na adres zameldowania dziecka podany przez rodziców lub opiekunów prawnych.

Bardzo podoba mi się ta prorodzinna i zarazem prokrakowska inicjatywa władz podwawelskiego grodu.