Przeskocz do treści

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

krakowniezaleznymkInformacja własna

XV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszy 22 sierpnia 2015 roku o godz. 9:00 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Poniżej szczegółowy program rozpoczęcia Rajdu w Polsce:

rklogo7:00 – Msza Św. Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie - złożenie wieńców naszym Patronom: Ks. Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu i Panu Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu.
9:00 – Grób Nieznanego Żołnierza - Uroczysty start. Uroczystość, jak zawsze przygotowuje Garnizon Warszawski.

Starter XV Rajdu Katyńskiego – Pan Kapitan Hieronim Pakulski, Żołnierz AK, więzień Stalinogorska.

W uroczystości będą uczestniczyli, bliscy naszym sercom, ks. płk Sławomir Żarski, ks. Stanisław Małkowski, Pan Jan Pietrzak i wielu szlachetnych Polaków.

Przebieg XV Rajdu Katyńskiego będzie można obserwować na stronie www.rajdkatynski.com - będzie mapa pokazująca gdzie aktualnie się znajdujemy. Będą bieżące informacje z trasy Rajdu, przygotowywane przez red. Agnieszkę Piwar.

2015rkmapaRajdy Katyńskie są finansowane przez uczestników. Każdy motocyklista płaci za siebie. Uważam jednak, że za kwiaty, znicze, pochodnie powinien zapłacić polski podatnik, bowiem to w imieniu Polaków tam jedziemy. Od kilu lat, każdy Rajd Katyński otrzymywał dotację z Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w wysokości 8 tys. złotych, przeznaczoną na wieńce, znicze i pochodnie. I oto w tym roku UDSKIOR odmówił dotacji. Pod mało poważnym pretekstem, Pan minister Jan Stanisław Ciechanowski odmówił zapłacenia za znicze, wieńce, pochodnie, składane na grobach Polskich Żołnierzy. Pan Minister dysponuje pieniędzmi podatnika, może dać, a jak komandor Rajdu Katyńskiego mu podpadnie - może nie dać. I tak też się stało w tym roku.

2015rktobolskPolskie groby w Tobolsku i ks. Dariusz Stańczyk, proboszcz tobolskiego Kościoła, kapelan XV Rajdu Katyńskiego. Potrzeby są poważne. Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku, kościół zesłańców syberyjskich, przez nich wybudowany w latach 1900 – 1907, wymaga napraw. Przez ostatnie 5 lat nie było tam księdza. Dziś proboszczem tej Świątyni jest ks. Dariusz Stańczyk, uczestnik Rajdów Katyńskich i w tym XV Rajdzie Katyńskim będzie jego Kapelanem. Tobolsk to pierwsza stolica Syberii, miejsce rozdziału polskich zesłańców.

Tekst i ilustracje za: http://www.rajdkatynski.com

(Od Redakcji): Przypominamy Państwu także film i wywiad z Komandorem Rajdu, p. Wiktorem Węgrzynem, nagrany w Krakowie 10 września 2013 roku przy Krzyżu Narodowej Pamięci (Krzyżu Katyńskim):
https://www.krakowniezalezny.pl/uczestnicy-xiii-rajdu-katynskiego-w-krakowie