Przeskocz do treści

Nowohuckie spotkanie z p. kapitanem Stanisławem Szuro

tomaszorlowskiTomasz Orłowski

19 lutego Klub Gazety Polskiej w Krakowie - Nowej Hucie spotkał się po raz drugi z p. kapitanem Stanisławem Szuro, niezwykłym patriotą, więźniem obozów niemieckich i komunistycznych, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

20150219kgpnh1Swoją historię, podobnie jak na poprzednim spotkaniu, rozpoczął od matury, którą zdał w okresie II wojny światowej. Wątki biograficzne zawierały szereg faktów z okresu walki o niepodległość w czasach terroru. Szczególnie trudne przeżycia dotykały naszych patriotów w obozach komunistycznych. P. Stanisław Szuro został złapany przez UB podczas jednej z akcji i oskarżony przez władze o posiadanie broni. Wspominał, że rosyjskie służby wywiadowcze umiejętnie rozpracowywały polski ruch oporu. Posiadali sprawdzone metody inwigilacji, które od środka rozbijały zbrojne oddziały (fot. p. Józef Bobela).

20150219kgpnh2W oddziałach partyzanckich nasz gość czuł się najbezpieczniej, ponieważ posiadał broń. Niestety znajdowali się tam również zdrajcy. Przez słowa i czyny świadka historii została przekazana obecnym kolejna lekcja patriotyzmu.

Dlatego tak ważne w zachowaniu tożsamości są korzenie, pamięć historyczna o Żołnierzach Wyklętych - Niezłomnych i duma z bycia Polakiem (fot. p. Józef Bobela).

Zapraszam Państwa także do obejrzenia zdjęć autorstwa p. Józefa Bobeli oraz przygotowanego w naszym Klubie filmu:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/19Lutego2015jb
• https://www.youtube.com/watch?v=9egmI6mCcZs