Przeskocz do treści

Odezwa Komitetu Politycznego Tatarów Krymskich na obczyźnie

Odezwa Komitetu Politycznego Tatarów Krymskich na obczyźnie
w sprawie 70 rocznicy deportacji Tatarów Krymskich

16 maja 2014 r.

flagatatarowkrymskichW tym roku 18 maja mija kolejna, tym razem okrągła, 70 rocznica deportacji narodu Tatarów krymskich przez sowiecki, zbrodniczy reżim. 18 maja na skutek rozkazu wydanego przez politbiuro komunistycznej partii Związku Sowieckiego, rozkazu wydanego przez Stalina i Berię, nastąpiło wysiedlenie z Krymu tatarskiego narodu (il. Flaga narodowa Tatarów krymskich, za: Wikipedią). Ta deportacja, ta etniczna czystka miała wszelkie cechy ludobójstwa i takim w istocie była. Tę operację wykonywaną przez jednostki NKWD, nadzorował bezpośrednio generał Iwan Sierow, późniejszy kat Polski.

W obecnej sytuacji okupacji Krymu przez armię rosyjską, Tatarzy krymscy nie mają możliwości uczczenia tej rocznicy. Okupanci zaczynają na Krymie zachowywać się podobnie, jak w 1944 roku. Wszyscy ludzie dobrej woli, politycy, duchowni, społeczni i polityczni działacze, ludzie kultury i sztuki – powinni wspierać naród Tatarski w dążeniu do wolności, niepodległości i wyzwolenia spod rosyjskiej okupacji ich ojczyzny.

Komitet Polityczny Tatarów Krymskich na Obczyźnie / Selim Chazbijewicz, Jadwiga Chmielowska, Swietłana Czerwonnaja, Piotr Hlebowicz, Jerzy Szahuniewicz