Przeskocz do treści

Polska 24 godziny na dobę! Andrzej Duda nie przerywa kampanii nawet w nocy: na trasie Dudabusa piekarnia, szpital (cz. II)

wpolityceplZespół wPolityce.pl / maf/ mall /gah

Kolejny punkty maratonu to dworzec w Katowicach, a następnie Rodzinny Dom Dziecka w Śmiechowicach i gospodarstwo w Opatówku.

20150522ad1105:45. Dudabus na Śląsku. Kandydat PiS na prezydenta przed kopalnią Halemba w Rudzie Śląskiej. Duda rozdaje kawę i drożdżówki (przywiezione z piekarni, którą odwiedził w nocy) górnikom, którzy przyszli do pracy. Towarzyszy mu Grzegorz Tobiszowski, poseł PIS z ziemi śląskiej.

Szczęść Boże, dobrego dnia! — mówił Duda do rozpoczynających pracę górników.

06:50. Andrzej Duda już w Katowicach. Kandydat PiS rozdawał kawę i drożdżówki przed dworcem. Mieszkańcy dopytywali o kwestię rozwiązań prawnych ws. metody in vitro i umowy śmieciowe. Ci młodsi, którzy zaczepiali Dudę, gratulowali występu we czwartkowej debacie w TVN.

20150522ad12Duda spędził przed dworcem ok. 30 minut, rozmawiając z katowiczanami, namawiając ich do udziału w wyborach i wyjaśniając swoje poglądy ws. gospodarczych i społecznych. Kilkanaście osób pozowało też do zdjęć.

09:00. Po krótkiej przerwie na śniadanie i kawę, Dudabus rusza dalej w drogę. Na stacji benzynowej kandydat PiS pozował z kierowcami do licznych zdjęć. Następnym przystankiem będą Śmiechowice i Rodzinny Dom Dziecka.

10:45. Z godzinnym opóźnieniem Dudabus dociera na Opolszczyznę, gdzie kandydat PiS na urząd prezydenta odwiedził prowadzony w Śmiechowicach rodzinny dom dziecka.

20150522ad1311:30. Po kilkudziesięciominutowej rozmowie z rodziną Czajków, Duda przedstawił krótkie oświadczenie dla mediów.

Dziękuję państwu, że z nami jesteście mimo tego, że od 12 godzin jesteśmy w drodze. Byliśmy w piekarni w środku nocy, obserwowaliśmy wypiek chleba, byliśmy przy kopalni na Śląsku. Teraz jesteśmy na posiadłości, która stanowi rodzinny dom dziecka państwa Czajków — mówił Duda.

Jak dodawał, przez ponad 10 lat działalności rodzinny dom znalazło 80 dzieci.

Rozmawialiśmy, jakie są oczekiwania wobec polskiego państwa. Tu mówili, że gmina dba, są nawet pieniądze na wyjazdy wakacyjne wychowanków, ale dyskutowaliśmy tez o rodzinach wielodzietnych. Państwo powinno się pochylić nad tymi rodzinami w tej kwestii znaleźliśmy porozumienie. W domu państwa Czajków odczułem wspaniałą atmosferę miłości, ciepła, to wzorcowa rodzina — mówił wyraźnie zadowolony kandydat PiS.

Kolejnym punktem podróży Dudabusa jest gospodarstwo rolne w jednej z miejscowości niedaleko Kalisza.

12:00. Mija półmetek akcji „Polska 24 godziny na dobę”, która kończy kampanię Andrzeja Dudy. Kandydat PiS wraz ze swoim sztabem i dziennikarzami zmierza do gospodarstwa rolnego pod Kaliszem. Następnie uda się do Bełchatowa na spotkanie z mieszkańcami.

15:55 Andrzej Duda odwiedził Staw. Kandydat PiS Andrzej Duda przekonywał, że niezbędne jest stworzenie strategii rozwoju polskiego rolnictwa. W jego ocenie, obecne władze nie prowadzą żadnej rozsądnej polityki rolnej, która zaspokajałaby uzasadnione oczekiwania polskich rolników.

Jak podkreślił Duda, rolnicy skarżą się, że „produkcja rolna w zasadzie przestaje się opłacać”.

Dlaczego nasi rolnicy wciąż otrzymują niższe dopłaty niż rolnicy francuscy czy niemieccy? — pytał Duda. Jak zaznaczył, trzeba zabiegać o wyrównanie dopłat i „żeby to uzyskać trzeba twardo stawiać polskie sprawy”.

16:00. Staw, Wielkopolska. W czasie konferencji Andrzeja Dudę pytano o incydenty w czasie wiecu Bronisława Komorowskiego. Rzeczy, które słyszę, przekraczają granice przyzwoitości - mówił Andrzej Duda.

16:20 Posłowie PO sugerują, że za „atakiem” na Komorowskiego stoi sztab Dudy. Brudziński: „Takie insynuacje są rodem z konferencji Jerzego Urbana”.

17:00 Po insynuacjach ze strony sztabu Bronisława Komorowskiego, jakoby za incydentem w Toruniu stali ludzie Andrzeja Dudy, sztab kandydata PiS składa wniosek do sądu w trybie wyborczym.

20150522ad1418:00 Bełchatów (fot. PAP).

Przyszedł czas na prezydenta, który rozumie, że ma służyć polskiemu społeczeństwu — powiedział Andrzej Duda na wiecu w Bełchatowie, na który przyszło kilka tysięcy osób. Bełchatów był jednym z pierwszych miast, które odwiedził w tej kampanii. Od tamtej pory objechał prawie 20 powiatów.

Nie możemy sobie pozwolić na to, by nas dzielić: tamci są radykalni, a tamci racjonalni — dodał, podkreślając tak liczna obecność wyborców na spotkaniach z nim pokazuje, jak wielka jest potrzeba zmiany.

Aby w Polsce w końcu przyszła uczciwa władza, która zacznie dbać o interesy obywateli, a nie o interesy jakiejś wąskiej kasty partyjnej czy biznesowej, czy innej koterii, czy sitwy. Dzisiaj Polacy bardzo tego potrzebują — powiedział.

Ocenił, że widać zmęczenie nieudolnością, marnotrawstwem miliardów złotych.

Podczas gdy wszyscy słyszą: „nie da się wprowadzić uczciwej pomocy finansowej ze strony państwa dla ludzi niepełnosprawnych, dla rodziców niepełnosprawnych dzieci”, w tym samym czasie w samym programie budowy dróg ekspresowych i autostrad rząd PO zmarnował 20 mld zł. Ile pomocy można było za to ludziom dać” — pytał. Dodał, że tę liczbę - 20 mld - podała nie opozycja, ale niezależna instytucja Forbes. Jak mówił, największe zlecenia dostawały firmy zagraniczne, a polskie firmy były podwykonawcami. Podkreślał, że wiele z nich nie otrzymało zapłaty i w związku z tym firmy te upadły.

Kandydat PiS mówił, że marnotrawstwem jest brak dbałości, by pieniądze trafiały do polskiego budżetu; wymienił rozstrzygnięty przetarg dla armii na śmigłowiec w całości produkowany za granicą.

20150522ad15Jest pytanie, jak można prowadzić taką politykę, która oznacza wyprowadzanie pieniędzy za granicę — pytał. Przekonywał, że jest potrzeba podwyższenia kwoty wolnej od podatku (fot. PAP).

Zobowiązałem się, że stosowny projekt zostanie złożony w Sejmie — powiedział. Zaznaczył, że PO w 2011 r. mówiła, że nie podniesie wieku emerytalnego, a prezydent Komorowski, mimo obywatelskiego wniosku o referendum, ustawę tę podpisał.

Duda mówił, że trzeba bronić polskiego przemysłu wydobywczego. Przekonywał, że wielkim zadaniem jest unowocześnianie przemysłu, by nasza gospodarka wyszła z pułapki średniego rozwoju.

Potrzebna jest gospodarka konkurencyjna i wydajna — argumentował. Dodał, że nie powinniśmy rezygnować z węgla pod postulatem dekarbonizacji. Mówił też, że węgiel jest surowcem strategicznym, gwarantującym Polsce suwerenność.

To znaczy, że trzeba prowadzić twardą politykę na arenie międzynarodowej — mówił Duda.

Nie możemy sobie pozwolić na to, by nas dłużej dzielono; mówiono: ci są tacy, ci są inni; ci są radykalni, tamci są racjonalni. Każdy z nas jest trochę radykalny, trochę racjonalny — powiedział Duda. Przekonywał, że musimy szukać wspólnych wartości, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie budować kapitał społeczny.

Zaufanie trzeba odbudować w wielu dziedzinach. To wielkie zadania dla prezydenta — dodał. Podkreślił, że przyszedł czas na prezydenturę, która rozumie, że ma służyć polskiemu społeczeństwu.

20:20. Dudabus w drodze do Krakowa - w chwili, gdy piszemy te słowa, jesteśmy w Częstochowie. W stolicy Małopolski - na Rynku - ma odbyć się kończący kampanię Andrzeja Dudy wiec poparcia.

22:00 KRAKÓW

Kilka tysięcy osób powitało Andrzeja Dudę w jego rodzinnym mieście.

20150522ad1622:20 Finałowe wystąpienie Andrzeja Dudy na krakowskim Rynku.

Apeluję do wszystkich państwa. Idźcie do wyborów i wybierzcie prezydenta, który będzie rozumiał co znaczy służyć w społeczeństwu, który jest dumny z tego, że jest Polakiem! — powiedział Duda.

Wierzę, że spełni się moje marzenie o bogatej, silnej Polsce, która dba o swoich obywateli. Musimy zwyciężyć — dodał.

Tekst i więcej ilustracji na:
http://wpolityce.pl/polityka/245396-polska-24-godziny-na-dobe-szalone-tempo-dudabusa-na-finiszu-kampanii-nasza-relacja-godzina-po-godzinie