Przeskocz do treści

Polska pamięć

PrintAutor: prof. Jan Żaryn / Tytuł: Polska pamięć. O historii i polityce historycznej / Wydawnictwo: Patria Media, Gdańsk 2017 / Data premiery: 21 kwietnia 2017 r. / ISBN: 978-83-938888-1-8 / Format: 155 x 230 mm / Liczba stron: 366 / Okładka: miękka / Cena detaliczna: 39,90 zł / Patronat medialny: „wSieci”, „wSieci Historii”, wPolityce.pl, „Niedziela”, „Tygodnik Solidarność”, Tysol.pl, Salve TV, blogpress.pl

Wybitny historyk w książce „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej” po raz kolejny zabiera nas w podróż po historii Polski – od chrztu Mieszka I, a tym samym całego państwa Polan, przez dyplo¬matyczną i militarną walkę o niepodległość „ojców założycieli” II Rzeczpospolitej po pokolenia Żołnierzy Wyklętych i „Solidar¬ności”. Wzorem swoich ideowych i duchowych mistrzów – m.in. Romana Dmowskiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego – przy¬pomina, że bycie biernym obserwatorem wydarzeń to za mało. Każdy z nas, jak przekonuje prof. Jan Żaryn, ma obowiązki wobec Ojczyzny – i tej niebieskiej, i tej nad Wisłą.

PrintW publikacji przewija się nieustannie przekonanie Autora, że historia jest nauczycielką życia. Każdy naród – także, a może przede wszystkim polski – powinien odrobić lekcję ze swojej przeszłości. Znajomość historii, jak argumentuje prof. Żaryn, pozwala nam uzbroić się w wiedzę i mądrość, dzięki którym le¬piej poradzimy sobie z problemami teraźniejszości i wyzwaniami przyszłości.

Jako zwolennik aktywnej polityki historycznej Au¬tor odwołuje się do działalności śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako tego polskiego polityka po 1989 roku, który najpełniej zrozumiał wagę świadomości hi¬storycznej i pamięci wspólnej narodu. Profesor Żaryn analizuje politykę historyczną państwa polskiego, głównie w relacjach z są¬siadami – Rosją, Niemcami i Ukrainą. W tym swoistym audycie wskazuje na błędy i zaniechania, ale także postuluje konkretne działania.

Zamówienia, dystrybucja, organizacja spotkań autorskich, kontakt dla mediów: PATRIA MEDIA Adam Chmielecki / adam.chmielecki@patriamedia.pl / tel. 535 PATRIA (535 728 742)