Przeskocz do treści

Prawo i Sprawiedliwość chce konsultacji społecznych w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie

michalciechowskiMichał Ciechowski

Informacja prasowa
 
Prawo i Sprawiedliwość zwróciło się do radnych miasta Krakowa z apelem o poparcie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Krakowa dotyczącymi udziału stolicy Małopolski w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Uchwała głosowana będzie na sesji rady miasta w najbliższą środę.

Poseł Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę, że w krajach gdzie przeprowadzano podobne przedsięwzięcia kolejność działań była następująca – najpierw konsultacje społeczne potem, jeśli by pojawiły  się sprzeciwy – referendum, a dopiero na końcu, jeżeli mieszkańcy w referendum wypowiedzą się za organizacją odpowiedni wniosek o organizację imprezy. Taką drogę przechodziły kraje i regiony w Europie, które organizowały, zamierzały się ubiegać lub nie zdecydowały na zgłoszenie swojej kandydatury. Poseł za przykład podał Monachium i Bawarię oraz Oslo i Norwegię.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Mieszkańcy naszego miasta maja prawo poznać najpierw twarde fakty związane z kosztami organizacji Igrzysk Zimowych. Na razie poruszamy się bowiem jedynie w obszarze niesprecyzowanych idei PR oraz deklaracji bez pokrycia. Najpierw fakty, potem PR” – mówił wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Autor projektu konsultacji dotyczących udziału Krakowa w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich – krakowski radny Adam Kalita – chce aby powstała specjalna strona internetowa gdzie krakowianie będą mogli powziąć konieczne informacje na temat szans i zagrożeń wynikłych z organizacji Igrzysk oraz wyrazić swoje zdanie. Konsultacje społeczne miały by objąć także cykl spotkań urzędników miejskich z mieszkańcami poszczególnych dzielnic oraz organizacjami pozarządowymi. Okres trwania konsultacji to 3 miesiące.

Uczestnicy konferencji zwrócili się do radnych miasta Krakowa o poparcie uchwały. Jeżeli radni, w szczególności mający większość w Radzie Miasta – radni PO, chcą zgłosić poprawki do naszej uchwały – jesteśmy jak najbardziej otwarci na dyskusję. Tu chodzi o przyszłość miasta i jego mieszkańców. Mają oni prawo poznać podstawowe fakty by świadomie powziąć decyzję – powiedział Adam Kalita.

Andrzej Adamczyk wytknął rządowi, że mówiąc o organizacji Igrzysk do tej pory niewiele robi aby inwestować w konieczną infrastrukturę w Małopolsce. "Z obecną nie mamy czego szukać konkurując z takimi potentatami jak choćby Oslo w Norwegii". Co więcej, można powiedzieć, że rząd na Małopolsce oszczędza. Nie przewidziano budowy żadnej koniecznej obwodnicy (Kraków, Tarnów, Zabierzów, Dąbrowa inne), trwa ciągłe zamieszanie przy budowie autostrady A4, nie ma w regionie właściwego połączenia północ - południe, w najbliższym czasie nie powstanie Beskidzka Drga Integracyjna, nie zostanie także udrożniona popularna Zakopianka. Nie możemy liczyć na budowę linii kolejowej Kraków – Nowy Sącz. Wszystko decyzjami rządu. Ponadto ważne małopolskie przedsiębiorstwa jak choćby Polskie Koleje Linowe w Zakopanem są z powodów dziury budżetowej Tuska i Rostowskiego przez rząd wyprzedawane.