Przeskocz do treści

Prezydent do Polaków w Danii: Dziękuję za pamięć o Polsce

prezydentpllogoFotografie w tekście p. Andrzej Hrehorowicz.

- Polska potrzebuje pracy na rzecz budowania i bronienia jej dobrego imienia poza granicami kraju - powiedział w piątek w Kopenhadze prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych przedstawicielom Polonii. Spotkanie odbyło się w kopenhaskiej galerii rzeźby Gliptoteka.

20160610ad1Prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i za działalność charytatywną architekta Karola Marcinkowskiego. Za działalność polonijną prezydent przyznał cztery Złote Krzyże Zasługi i jeden Srebrny Krzyż Zasługi. Odznaczone zostały m.in. siostry służebniczki dębickie, które pracują w Danii.

20160610ad2Podziękowania za zachowanie polskości, godne reprezentowanie kraju, a także bycie lojalnymi obywatelami Królestwa Danii złożył Polakom mieszkającym w tym kraju. Do przedsiębiorców zwrócił się o zachęcanie Duńczyków do inwestowania w Polsce. - Polska nadal tej państwa pracy, budowania i bronienia dobrego imienia Polski tutaj poza granicami bardzo potrzebuje – powiedział Andrzej Duda.

20160610ad3Prezydent zaznaczył, że w maju złożył w Sejmie projekt dotyczący uprawnień dzieci uczących się w polskich szkołach za granicami Polski – będą one mogły na podstawie legitymacji szkolnej korzystać m.in. ze zniżek na komunikację publiczną w kraju. Prezydent zapowiedział także przygotowanie rozwiązań, które - jak mówił - będą podnosiły prestiż pracy i zawodu nauczyciela polskiego poza granicami kraju.

20160610ad5Powiedział, że wielkim zadaniem prezydenta jest skupianie, jednoczenie Polaków jak najbliżej Polski. - Mam nadzieję, że kiedyś do Polski na stałe wrócicie, bo Polska potrzebuje każdego Polaka – zwrócił się do uczestników spotkania.

- Wierzę, że będziemy budowali silną Polskę, bezpieczną, w której będzie się żyło coraz lepiej. Przyjąłem to jako wielkie swoje zadanie prezydenckie, wierzę, że zrealizuję je w dobrej współpracy z polskim rządem i obecnym parlamentem – dodał.

20160610ad6Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Polonii i Polaków za Granicą, którym kieruje szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.

Odznaczeni zostali: - za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-duńskiej współpracy gospodarczej, za działalność charytatywną: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej: p. Karol Marcinkowski / Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności polonijnej, - za popularyzowanie polskiej kultury i tradycji narodowych: pp. Marek Kocuba i Lidia Szuster; - za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Danii: ss. Leopoldyna – Wanda Plata i Tarsylla – Zofia Tomasiewicz / Srebrnym Krzyżem Zasługi: s. Dorota Nadstazik.

Za: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,60,odznaczenia-dla-przedstawicieli-dunskiej-polonii.html