Przeskocz do treści

Prezydent dziękuje Polakom w Niemczech za krzewienie polskiej kultury i tradycji

prezydentpllogoFotografie w tekście p. Andrzej Hrechorowicz.

Podczas spotkania Polonią w Monachium prezydent Andrzej Duda podziękował za polskie szkolnictwo, propagowanie polskości, inicjatywy, dzięki którym – jak mówił - dzieci mogą uczyć się języka polskiego, historii, tego, co dla Polaków i utrzymania polskości jest niezwykle istotne.

20160212ad1- Nie jest jeszcze tak, jak byśmy chcieli, że w Niemczech szkoły publiczne zapewniają naukę języka polskiego w taki sposób, który byłby adekwatny do tego, co jest potrzebne, i tego, co wynika z zawartego traktatu – powiedział prezydent.

Przypomniał, że 17 czerwca minie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Będziemy obchodzili 25-lecie i będziemy rozmawiali na temat wykonania tego traktatu. Także będziemy rozmawiali na temat tej kwestii – Polonii w Niemczech i na temat nauczania języka polskiego. Bo są takie elementy, w których ten traktat nie został wykonany – mówił prezydent Duda.

20160212ad2- Mówię to z całą mocą, bo ten moment, kiedy na wysokim stopniu politycznym te tematy będziemy omawiali, zbliża się – zaznaczył. Prezydent zapowiedział powstanie grupy roboczej, która będzie rozmawiała o dotychczasowym dorobku traktatowym, o tym, jak był on realizowany. - Z całą pewnością, zaręczam, że ta kwestia będzie tam bardzo mocno poruszona – zapowiedział prezydent Duda.

20160212ad3Wyraził nadzieję na stworzenie w Monachium Instytutu Kultury Polskiej. Prezydent nawiązał także do statusu polskich nauczycieli uczących poza granicami Polski. - Z myślą o nich także chcielibyśmy wprowadzić nowe rozwiązania ustawowe zbliżające ich sytuację do sytuacji nauczycieli w Polsce - mówił.

Prezydent dziękował Polonii także za dbanie o pamięć o polskiej historii. - Polska i polskość jest tutaj od setek lat – podkreślił.

20160212ad4Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Niemczech, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych odznaczeni zostali:

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: Władysław Minkiewicz, Irmina Zembrzuska-Wysocka, Bogdan Żurek.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Magdalena Felchnerowska.
Złotym Krzyżem Zasługi: Maria Bezuszko, Andrzej Halemba, Zofia Hojsak, Jolanta Jackiewicz, Aneta Lewandowska, Beata Modzelewska-Kowalewska, Jolanta Sularz, Monika Zielińska.

Za: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,28,odznaczenia-na-spotkaniu-z-polonia-w-monachium.html