Przeskocz do treści

Rwanda. Fotografie Andrzeja Kalinowskiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Rwanda” – fotografie Andrzeja Kalinowskiego.

Rwanda – jedno z najmniejszych państw współczesnej Afryki. Leży 150 km za linią równika i graniczy z takimi olbrzymami jak Tanzania, Uganda czy Kongo. Nie ma dostępu do morza, zwana jest „afrykańską Szwajcarią”. Choć w rzeczywistości jest to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie przez lata targany konfliktami plemiennymi - znajdziemy w nim widoki zapierające dech w piersiach niczym Alpy i Matterhorn. W przeciągu ostatnich 25 lat udało się Rwandzie zaprowadzić pokój na bazie kompromisu. Podstawą gospodarki Rwandy jest rolnictwo, w którym pracuje ok. 90% ludności zawodowo czynnej. Uprawia się m.in.: banany, bataty, maniok, ziemniaki, kawę, herbatę, bawełnę, które wysyłane są na eksport. Rwanda to tez kraj, który chętnie odwiedzany jest przez turystów.

Andrzej Kalinowski (fot. Kraków Niezależny) miał przyjemność brać udział w wyprawie do tego arcyciekawego zakątka świata. Słowami autora: „Widziałem różne biedy na świecie, pojęcie „trzeci świat” wśród tamtych ludzi nabiera zupełnie innego rozmiaru. Bogaty to ten kto ma na przykład klapki, czy motykę. (…) Możemy się od nich uczyć szacunku do drugiego człowieka, solidarności, spontaniczności i otwartości na potrzeby innych.”

Wyprawa ta, poza okazją do poznania ludzi, kultury, zwyczajów, zaowocowała też zdjęciami pokazującymi piękno afrykańskiej przyrody oraz życie codzienne tamtejszych ludzi. Na wystawie możemy podziwiać zwierzęta oglądane w Parku Narodowym Akagera, lasy tropikalne, jezioro metanowe Kivu oraz Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho, gdzie w 1981 roku miały miejsce pierwsze objawienia w Afryce.

Termin ekspozycji: 4.01.2022 – 15.02.2022 / Miejsce ekspozycji: parter (lewe skrzydło) / Tekst i zdjęcie z wystawy za: https://www.rajska.info/rwanda