Przeskocz do treści

ŚDM 2016. Święci apostołowie Miłosierdzia na Rynku Krakowskim

Anna M. Jurek

W Krakowie podczas ŚDM od początku tygodnia gościły sprowadzone z różnych stron świata relikwie świętych patronów, apostołów Miłosierdzia. U oo. Dominikanów, w sąsiedztwie sławnego kultem grobu św. Jacka Odrowąża znajdował się (przybyły po raz pierwszy do Polski) turyński relikwiarz w postaci trumny z ciałem bł. Pier Giorgia Frassatiego – opiekuna i patrona młodzieży, człowieka świeckiego o niezwykłej biografii duchowej.

20160727amj1Z okazji trwających aktualnie obchodów 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego, w dn. 27 lipca, dominikanie krakowscy przygotowali rekolekcje (pn. Nocy Świętych Dominikańskich) tematycznie poświęcone historiom życia świętych dominikańskich oraz świadectwom powołań i nawróceń swoich braci zakonników. Po Eucharystii, sprawowanej przez generała zakonu, o. Bruno Cadore OP, dla uczestników ŚDM do zwiedzania były udostępnione klasztorne ogrody, zwykle zamknięte dla świeckich, a na tę jedną noc zmienione na miłą kawiarenkę, serwującą chleb z masłem i czarującą zapachem kawę.

Gdzie indziej, w niewielkim kościele rektoralnym, usytuowanym na rogu ulic Sławkowskiej i św. Marka przez cały tydzień obowiązywała „strefa Ciszy” – tu uczcić było można relikwie św. Teresy z Lisieux, propagatorki tzw. „małej drogi”, opisanej w dziele Rękopisy autobiograficzne (wyd. Karmelitów Bosych, 1997). Studenci z duszpasterstwa akademickiego PAT, pełniący dyżur przed świątynią, zapraszali wszystkich przechodniów na osobistą kontemplację ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus, która, zakończywszy życie ziemskie w wieku studenckim (24 lata), została ogłoszona przez papieża św. Jana Pawła II doktorem Kościoła (1997).

20160729amj2Niewiele dalej od św. Marka, na przeciwległej ulicy Reformackiej, w kościele oo. Reformatów przebywały na ŚDM cenne relikwie umiłowanej uczennicy Chrystusa, św. Marii Magdaleny, która, jak poucza ewangelia, ubiegła dwunastu apostołów, udając się jako pierwsza do grobu Mistrza, by tam odnaleźć pełnię wiary. Relikwiarz świętej zdobiony jest złotym napisem z jej imieniem. Przy relikwiach czuwali młodzi zakonnicy z francuskiej diecezji Frejus-Toulon – oficjalni strażnicy relikwii św. Marii Magdaleny.

Zapraszam do obejrzenia fotografii ze spacerów po Rynku i okolicach pod linką:
https://goo.gl/photos/G59crV4d3wZbNvM3A