Przeskocz do treści

Wassermann w „GN”: W audytach po Platformie odkrywamy praktyki i układy, które budzą nasze przerażenie. „Polskę w wielu miejscach traktowano jak prywatny folwark”

wpolityceplZespół wPolityce.pl / lw / „Gość Niedzielny”

Po objęciu władzy, po przeprowadzeniu szczegółowych audytów w ministerstwach i instytucjach, odkrywamy pewne praktyki i układy personalne, które budzą nasze przerażenie. Polskę w wielu miejscach traktowano jak prywatny folwark. Ogrom degrengolady jest naprawdę wielki — mówi Małgorzata Wassermann w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że dzisiejsze działania rządzących oznaczają koniec przywilejów dla niektórych grup i środowisk, które w ostatnich latach mocno zyskiwały na rządach PO.

Dziś odbieramy niektórym osobom niesłuszne przywileje. Uniemożliwiamy działanie dla własnej korzyści, co przez ostatnie lata odbywało się na granicy prawa, a nawet poza nim. To właśnie te środowiska bardzo mocno protestują — czytamy.

wpis102015W rozmowie pojawia się również wątek zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Wassermann pomysły PiS na Trybunał są czymś naturalnym i nie łamią konstytucji:

To nieprawda, że chcemy zablokować TK. Sprawy wcale nie muszą długo czekać na rozstrzygnięcie. 15 sędziów Trybunału obsługuje 135 pracowników. W innych instytucjach wymiaru sprawiedliwości nie ma sędziego, który dysponowałby chociażby trzema asystentami. Obecnie przypada sześć spraw rocznie na jednego sędziego TK — mówi posłanka PiS (fot. „WPIS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, nr 10/2015).

Pytana o wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej przez obecną władzę, Wassermann stwierdziła, że jest w tej kwestii wiele pracy.

Oczekuję uporządkowania dotychczasowej wiedzy, materiału dowodowego, wyników śledztwa. Mogę się spodziewać, że w tym ciągu wydarzeń związanych z katastrofą są luki, które powstały w wyniku zaniedbań osób zajmujących się badaniem tej tragedii. Jednak całkowicie nie do zaakceptowania jest dla mnie raport Komisji Millera, który jest wewnętrznie sprzeczny. A tak na marginesie, głośne dziś autorytety prawnicze w sprawie skandalicznych zaniedbań w śledztwie, łamania kodeksu postępowania karnego, wtedy milczały — zaznacza Wassermann.

Tekst za: http://wpolityce.pl/polityka/285510-wassermann-w-gn-w-audytach-po-platformie-odkrywamy-praktyki-i-uklady-ktore-budza-nasze-przerazenie-polske-w-wielu-miejscach-traktowano-jak-prywatny-folwark