Przeskocz do treści

Wassermann w „ND”: Od samego początku nie było woli wyjaśnienia tragedii 10/04. Rząd Tuska skapitulował na samym początku

wpolityceplZespół wPolityce.pl / lw / Nasz Dziennik

Od samego początku nie było woli wyjaśnienia tej tragedii. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż rząd Tuska w zasadzie skapitulował na samym początku — mówi Małgorzata Wassermann, komentując w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” kwestie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Posłanka PiS przekonuje, że nowa władza jest w stanie zająć się tą sprawą na poważnie.

Państwo polskie stać na to, żeby przeprowadzić w sposób rzetelny to postępowanie i czytelnie podać opinii publicznej jego wyniki — czytamy.

Wassermann nie ma złudzeń co do tego, w jaki sposób działała w tej kwestii ekipa Donalda Tuska i ówczesny rząd.

20160208mwOd samego początku nie było woli wyjaśnienia tej tragedii. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż rząd Tuska w zasadzie skapitulował na samym początku. I pojawia się pytanie, czy bronił wówczas samego siebie, czy może absolutnie nie chciał wiedzieć, co się tam w rzeczywistości wydarzyło i dlatego pozwalał na coraz dalsze kroki ze strony Rosjan — przekonuje mecenas (fot. wPolityce.pl/tvn24).

I dodaje: Z ust wielu komentatorów - zarówno polityków, jak również tzw. niezależnych ekspertów - padają nadal zdania, które są w sferze faktu nieprawdziwe. I ci ludzie nie mają najmniejszego oporu, żeby nadal wychodzić i wypowiadać się publicznie — czytamy.

W rozmowie Wassermann odpowiada również Jerzemu Millerowi - szefowi zespołu, który sporządził raport o przyczynach tragedii - który zarzuca nowej władzy polityczne motywy przy powołaniu nowej komisji. W ocenie Millera to powoduje ból rodzin ofiar.

Pan Miller osobiście się do tego bólu przykładał. Niech sobie przypomni chociażby nasze spotkanie w KPRM przy publikowaniu jego raportu, gdy na każde moje pytanie o to, czy wykonane zostały poszczególne badania, odpowiadał, że „nie”. Kiedy go wreszcie zapytałam, czy bardziej zasadnym nie będzie odwrócenie tej sytuacji i wskazanie, że jedynym przeprowadzonym badaniem było badanie rejestratorów, w końcu mi przytaknął — opowiada Wassermann.

Tekst i ilustracja za: http://wpolityce.pl/smolensk/280921-wassermann-w-nd-od-samego-poczatku-nie-bylo-woli-wyjasnienia-tragedii-1004-rzad-tuska-skapitulowal-na-samym-poczatku