Przeskocz do treści

29-ta rocznica śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

W tych dniach mija 29-ta rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, orędownika prawdy w życiu publicznym, w kościele katolickim uznawanego błogosławionym a bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy władzy tzw. ludowej.

ksiadzjerzy291W nocy z 18 na 19 X 1978 roku został uprowadzony koło Górska pod Toruniem, zamordowany, a  w celu zatarcia śladów wrzucony do rzeki Wisły na tamie pod Włocławkiem. Jego grób w Warszawie na Żoliborzu stał się miejscem odwiedzin i celem pielgrzymek wiernych z całej Polski i nie tylko. Jego powiedzenie „Zło dobrem zwyciężaj” jest do dzisiaj nader aktualne. Poniżej przedstawiam oryginalne zdjęcia z pogrzebu z dnia 3 XI 1984 roku, których jestem autorem, jak też zdjęcia aktualnie wykonane w miejscu jego męczeństwa (tama koło Włocławka) oraz kilka zdjęć z Suchowoli rodzinnej miejscowości księdza Jerzego Popiełuszki:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/1Pazdziernika2013

ksiadzjerzy292Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że po tylu latach wolności i demokracji w Polsce w naszych niezależnych różnego  rodzaju mediach, najważniejszą rzeczą jaką mamy do pokazania  w Suchowoli to… geograficzny środek Europy. Mówi o tym pamiątkowa tablica umieszczona na placu w centrum miejscowości. Jest to szeroko propagowane. Ale ani słowa  o tym, że tuż obok tego głazu stoi pomnik Błogosławionego Księdza Jerzego, a zdjęcia które pokazują to miejsce (ten głaz) są wykonywane z kościołem parafialnym w tle. Nieopodal można zwiedzić ciekawe muzeum, Izbę Pamięci po Kapelanie Solidarności. Ale nasze oficjalne przewodniki również o tym milczą. Brakuje wszelkiej informacji. Istnieje natomiast tzw. informacja szeptana, od ucha do ucha, ale czy tak ma wyglądać kultywowanie pamięci o wielkich Polakach i o naszych bohaterach? Wielu turystów przejeżdża przez Suchowolę nawet nie zatrzymując się, a szkoda. Takich miejscowości jest w naszym kraju bardzo dużo nie pozwólmy aby te miejscowości zniknęły z naszej pamięci historycznej. Byśmy nie byli za kilka lat ubożsi o kilka istotnych faktów, a w przyszłości aby nie powstały tzw. białe plamy naszej historii. Bo pamięć ludzka jest ulotna.