Przeskocz do treści

28 sierpnia 1939 roku o 23:18 w Tarnowie… Pamiętajmy o Ofiarach niemieckiej zbrodni

28 sierpnia 1939 roku o 23:18 niemiecki morderca podniósł rękę na Polskę. Powszechna modlitwa o pokój w godzinie śmierci pierwszych z listy 50 milionów ofiar tamtej strasznej wojny... Niech jak najwięcej ludzi włączy się dziś o 23:18 w modlitwę o pokój: https://www.facebook.com/events/333011620192048

Na trzy dni przed wybuchem II wojny światowej, dokładnie 75 lat temu Anton Guzy, syn Niemki i Polaka, z poduszczenia niemieckich osadników z bielskiego i mieleckiego dokonał terrorystycznego zamachu na tarnowskim dworcu kolejowym. "Czynu przestępczego dopuściłem się dlatego, że czuje się Niemcem" - zeznał po aresztowaniu. Pozostawiając w przechowalni bagażu dwie walizki wypełnione materiałem wybuchowym. Guzy zamordował 20 osób a 35 ranił.

Za stroną "Genealodzy.pl" i umieszczonym tam postem p. Krzysztofa Warakomskiego podajemy informację prasową z 31 sierpnia 1939 roku ilustrowaną zdjęciem tablicy pamiątkowej, autorem zdjęcia jest p. Andrzej Mleczko. Oba źródła informacji wzajemnie się uzupełniają. Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie...

ofiaryniemieckejzbrodnitarnow"Zginęło 18 osób: Bejski Stanisław lat 32 z Łąk, Biernat Michał lat 55 robotnik kolejowy, Bieniarz Władysław, Dudek Józef z Buczy (wł. Bucza) pow. Brzesko, Gołowska Stanisława z przechowalni bagażu, Nalepa Stanisława nauczycielka z Krzyża pod Tarnowem, Postawa Rozalia lat 19 z Bielczy robotnica, Para Adam pracownik z Mościc, Pinkwas Boim Izrael z Lublina, Reguła Józefa z Tarnowa, Symbówna Maria lat 22 służąca z Jazowa, Wróbel Władysław, Ziaja Janina lat 2 z Tarnowa, nazwisk trzech kobiet i dwóch mężczyzn nie zdołano ustalić.

Ranni 32 osoby: Baniak Władysław, Bergerfreund Regina, Czaja Janina, Galbasz Jan z matką Bronisławą, Haim Moses, Łopatka Bronisława i Zofia, Parys Jan, Pawlik Tadeusz, Polityło Karolina, Potyryło Dmytro, Rinder Władysław, Różak Andrzej, Stolarz Stanisław, Szpringer Gołda z córkami Hanną i Mirią, Świderski Michał, Turek Alfred, Walc Mieczysław, Waszko Józef, Wąsik Marcin, Ziaja Józef z córką Danutą, Zymmerman Maksymilian, Żurek Stanisław".