Przeskocz do treści

78. Konkurs Szopek Krakowskich – tym razem on-line

Po raz pierwszy w historii Konkursu Szopek Krakowskich, nie licząc lat okupacji niemieckiej, szopkarze nie zaprezentowali swoich dzieł u stóp pomnika Adama Mickiewicza. Pandemia koronawirusa zmusiła Muzeum Krakowa do przeniesienia konkursu do cyberprzestrzeni.

O corocznych konkursowych zwyczajach przypomniał - 3 grudnia 2020 roku o godz. 12.05 - dźwięk dzwonu Bolesław, bijącego z Wieży Ratuszowej. W tym samym czasie na profilu FB Muzeum Krakowa opublikowany został reportaż o tegorocznym, wyjątkowym konkursie.

W tym roku jury, które zebrało się 3 grudnia wybrało najpiękniejsze szopki spośród 87 kandydatek. Prace zgłoszono w następujących kategoriach: seniorzy powyżej 18 lat – 50 szopek / młodzież 15-18 lat – 6 szopek / dzieci 12-14 lat – 8 szopek / dzieci 9-11 lat – 5 szopek / dzieci do 8 lat – 7 szopek / rodzinne – 11 szopek.

W 2019 roku do konkursu zgłoszono 131 szopek – 48 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 52 szopki dziecięce oraz 20 szopek rodzinnych.

Pokonkursową wystawę nagrodzonych szopek (wyniki ogłoszono 6 grudnia br.) będzie można oglądać za pośrednictwem strony internetowej https://muzeumkrakowa.pl. To, czy i kiedy wystawa będzie dostępna dla zwiedzających, zależeć będzie od decyzji dotyczących dalszych obostrzeń sanitarnych. Jak co roku najpiękniejsze szopki z poprzednich edycji konkursu pojawią się jednak na krakowskich ulicach i placach oraz w witrynach sklepowych. To wspólna inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i Muzeum Krakowa.

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 27 grudnia 2020 roku. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa http://muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.

78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.