Przeskocz do treści

Andrzej Duda otwiera Bronkomarket i przestrzega przed przyjęciem euro

wpolityceplZespół wPolityce.pl / mall

Jeżeli wejdziemy do strefy euro, to nie ma wątpliwości, że będą takie ceny, jak zobrazowane w tym sklepie — powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej, którą otworzył „Bronkomarket” – kolejny etap wystawy przedstawiającej skutki polityki realizowanej przez Bronisława Komorowskiego i Platformę Obywatelską. Bronkomarket znajduje się na ul. Pięknej, w otwartym niedawno "Muzeum Zgody".

20150323ad1Dziś to jest sklep, w którym ceny są w euro, pokazujące sytuację w jakiej znaleźli się nasi sąsiedzi — mówił kandydat PiS, przypominając, że Słowacy mają zarobki porównywalne do polskich, a ceny w euro są takie jak w „Bronkomarkecie” (fot. PAP/Rafał Guz).

Czy pan prezydent, tak jak deklarował w maju 2013, że polska chce jak najszybciej wejść od strefy euro, podtrzymuje swoje stanowisko? — pytał.

20150323ad2Czy rzeczywiście pan prezydent i jego obóz polityczny chcą wprowadzać Polskę do strefy euro na dzisiejszym poziomie polskich wynagrodzeń, kiedy najniższa emerytura to ok. 1000 zł, co oznacza że polski emeryt będzie otrzymywał ok. 200 euro na miesiąc emerytury? — dopytywał Duda.

Moje stanowisko jest jednoznaczne. Absolutnie „nie” dla euro w takiej sytuacji. Będziemy mogli rozważać wstąpienie do strefy euro, kiedy przeciętne wynagrodzenie u nas będzie zbliżone do wynagrodzenia na zachodzie Europy, kiedy za euro które otrzymamy w ramach naszej pensji będziemy mogli godnie żyć i w Polsce i za granicą — dodał, podkreślając, że nadal trzeba się zastanawiać się nad polskim złotym. Wskazał, że polska waluta pomogła nam przetrwać kryzys gospodarczy.

20150323ad3Przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji Bronisława Komorowskiego w 2010 było złożenie projektu konstytucji umożliwiającego zastąpienie złotego euro.

Jeżeli wejdziemy do strefy euro, to nie ma wątpliwości, że będą takie ceny, jak zobrazowane w tym sklepie — przestrzegał Duda. Zwrócił uwagę, że zapowiedzi Komorowskiego o tym, ze wejdziemy do strefy euro wtedy, gdy będziemy gotowi, że nie jest to sprawa obligatoryjna, moga być wprowadzeniem Polaków w błąd.

20150323ad4Przypomnę, że podobnie było z wiekiem emerytalnym, Też prezydent mówił w czasie debat, że obligatoryjnego podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie, po czym zaraz po wyborach to zrobiono. (…) — podkreślił Andrzej Duda.

Tekst i ilustracje za:
http://wpolityce.pl/polityka/238259-andrzej-duda-otwiera-bronkomarket-i-przestrzega-przed-przyjeciem-euro