Przeskocz do treści

Andrzej Duda: To właśnie nasza wiara katolicka jest fundamentem, który ukształtował nas jako społeczeństwo i naród

wpolityceplZespół wPolityce.pl

Musimy walczyć, by do naszego systemu prawnego nie przeszczepiano nam obcych wzorców sprzecznych z naszą tradycją a nawet starających się ją wykorzenić. Nie może być zgody na takie działanie i to jest także kwestia władz państwowych — powiedział po sobotniej Mszy świętej w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie Andrzej Duda.

Dziś możemy się modlić za naszą ojczyznę za pośrednictwem mojego wielkiego, świętego patrona. Jest to niesamowite, gdyż dziś również jest święto flagi polskiej, naszych barw narodowych tak ważnych dla nas wszystkich — mówił.

Zdaniem kandydata na prezydenta, modlitwa za Polskę najlepiej obrazuje polską tradycję. Tradycję także mocno związaną z męczeńską śmiercią Andrzeja Boboli, który został zamordowany za krzewienie katolicyzmu absolutnie jednoznacznie kojarzonego z polskością.

Polskość, wykazywał Duda, była niegdyś postrzegana przez pryzmat naszej ponad tysiącletniej religii. Jeżeli dziś mówimy o tradycji, o kulturze, o fundamentach narodu polskiego, z całą pewnością trzeba powiedzieć jedno: to właśnie nasza wiara katolicka jest fundamentem, który ukształtował nas jako społeczeństwo i naród.

Jeżeli polskie społeczeństwo przetrwało najcięższe lata, kiedy nie było Polski, to właśnie dlatego, że naród ukształtowany był tą siłą, że były wartości, które dzisiaj także składają się na pojęcie patriotyzmu: miłość ojczyzny, miłość polskiej ziemi, miłość naszej kultury, miłość naszej tradycji — podkreślił.

20150502ad5Według kandydata, to są właśnie te elementy, które nas spajają i dzięki którym stanowimy jedność kulturową. To są te elementy, których nie można nam odbierać, i których dziś powinniśmy ze wszystkich sił strzec - i to także wielkie zadanie władz państwowych (fot. Twitter/@AndrzejDuda2015).

Mówię to szczególnie mocno tutaj, na Podkarpaciu, gdzie przywiązanie do ziemi, do tego, co nazywamy ojcowizną jest tak silne — akcentował Duda, przypominając, że mocno podkreślał to nasz rodak Jan Paweł II mówiąc, że słowo ojczyzna pochodzi od słowa ojcowizna. Ojcowizna, czyli to wszystko, co otrzymaliśmy od naszych ojców, co przenieśli w sobie nasi przodkowie i co przekazali nam. Mówił pięknie w Kielcach, kontynuował Duda, podczas swojej pielgrzymki do Polski: „to moja matka - ta ziemia, moja matka - ta ojczyzna”.

Według Dudy św. Jan Paweł II bardzo chciał, abyśmy trwali jako naród oparty na naszych podstawowych wartościach, które dziś wymagają krzewienia wśród młodych pokoleń, których dziś trzeba bronić, zaznaczając, iż kiedy mówimy o polskim społeczeństwie, o tym, czego to społeczeństwo pragnie, a także czego ma prawo oczekiwać od rządzących najważniejsze jest jedno: „muszą oczekiwać przede wszystkim sprawiedliwości prawnej, socjalnej i regionalnej”.

We wspólnej Mszy Świętej wzięli dziś również udział Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Marek Jurek oraz Zbigniew Ziobro.

Tekst i ilustracja:
http://wpolityce.pl/polityka/243020-andrzej-duda-to-wlasnie-nasza-wiara-katolicka-jest-fundamentem-ktory-uksztaltowal-nas-jako-spoleczenstwo-i-narod