Przeskocz do treści

Bożonarodzeniowa Szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

krakowniezaleznymkInformacja własna

Jedna z największych Szopek Bożonarodzeniowych w Polsce znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej a jej uroczyste odsłonięcie następuje zwykle podczas Pasterki. Wówczas to zostaje w niej umieszczona figurka Dzieciątka Jezus.

davMontaż szopki wraz z figurami trwa kilka tygodni, a od dwóch lat kalwaryjska szopka ma nową panoramę Betlejem, stanowiącą tło dla całej kompozycji. Jest to rozpięte na specjalnym stelażu olbrzymie płótno o szerokości 11 i wysokości 8 metrów, na którym widać perspektywę oddalonego miasta nocą. W szopce zobaczyć można około 150 figur – ruchomych i statycznych – wkomponowanych w malowniczy krajobraz betlejemski a najstarsze z nich, utrwalone w gipsie, pochodzą z XIX wieku. Zgodnie z franciszkańską tradycją w szopce nie ma odwołań do współczesności.

davPierwszą szopkę na świecie przygotował w 1223 roku św. Franciszek w Greccio, we Włoszech. W wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i ludzi z pobliskich miejscowości do jaskini w lesie, w której był już przygotowany żłóbek, słoma i siano. Przyprowadzono owce, a przy żłobie uwiązano woła i osła. W takim otoczeniu, o północy sprawowano Mszę Świętą. Od tamtej nocy szopki budowane są w całym świecie chrześcijańskim.

Za: http://naszakalwaria.pl/szopka-kalwaryjska-czeka-na-boze-narodzenie.

(Od Redakcji): Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotoreportażu - 40 zdjęć, których autorem (tak jak powyższych) jest p. Mirosław Boruta: https://goo.gl/photos/UY41YmwkqhdK4dLn9