Przeskocz do treści

Bracia Herzogowie. Żołnierze Niepodległości

braciaherzogowieSzanowni Państwo,

W 100-lecie Czynu Legionowego zachęcamy do lektury książki dr. Przemysława Wywiała - Bracia Herzogowie. Żołnierze Niepodległości, Kraków 2014).

Stanisław Herzog, żołnierz II Brygady, poległ w czasie walk w Karpatach w 1914 r. Franciszek i Stefan Herzogowie, oficerowie Wojska Polskiego, zostali zamordowani w 1940 roku przez Rosjan. Najmłodszy, Józef Herzog, również oficer Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, został w okresie PRL przywódcą środowiska legionowego w Krakowie, niezwykle zasłużonym w ratowaniu Kopca Józefa Piłsudskiego i Krypty Marszałka na Wawelu. W ich losach jak w zwierciadle odbija się dramatyczna historia Polski w XX wieku. W aneksie znalazły się m.in. niepublikowane dotąd przemówienia jakie kard. Karol Wojtyła wygłaszał w czasie „opłatków legionowych” w Krakowie w latach 70-tych.

Książka została wydana pod patronatem Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, którego płk Józef Herzog był honorowym przewodniczącym, Związku Piłsudczyków oraz Jednostki Strzeleckiej 2039 Kraków Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW. Zamówienia można składać u wydawcy: Drukarnia Styl Anna Dura, ul Ojcowska 1, 31-344 Kraków, tel 12 626 33 42, e-mail: styl.drukarnia@op.pl (cena: 15 zł plus koszty wysyłki).

Warto dodać, że książkę rekomenduje dr Jerzy Bukowski 😉