Przeskocz do treści

Co dalej po wyroku TSUE? Patryk Jaki – Potrzebujemy w naszym obozie dyskusji. Dotychczasowa taktyka nie przynosi skutków

Patryk Jaki, w rozmowie z telewizją wPolsce.pl, stwierdził, że Polska taktyka na dialog z Komisją Europejską powinna się zmienić, gdyż obecna nie przynosi pozytywnych rezultatów. Odniósł się też do swoich słów, w których zaatakował prezydenta za jego projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Po tym co się wydarzyło, potrzebujemy w naszym obozie dyskusji, czy taktyka, którą przyjęliśmy jest słuszna. Przypominam, że gdy Polska zgodziła się na to rozporządzenie, to mówiono nam tak, że „może to rozporządzenie jest jakie jest, ale dostaniemy pieniądze i mamy czas”. Teraz jest tak, że nie mamy pieniędzy i nie mamy czasu, gdyż wyrok wydano wcześniej niż niektórym się wydawało. To wszystko tylko jeszcze bardziej rozzuchwaliło Brukselę, która występuje z kolejnymi żądaniami. (…) Widać, że dotychczasowa taktyka nie przynosi skutków – mówił Patryk Jaki w rozmowie z telewizją wPolsce.pl.

To nie jest tak, że ludzie z „Solidarnej Polski”, to jacyś wariaci, którzy za wszelką cenę chcą się odróżnić i mówią, by zawsze twardziej i mocniej i że są niepragmatyczni. Wręcz przeciwnie, ja jestem bardzo pragmatyczny i dlatego chodzi mi o skuteczność. Co ma Polska teraz zrobić? Polska musi zrozumieć jakie interesy mają Niemcy w Polsce. Jeżeli ich celem jest to, by podporządkować Polskę i osadzić tu swojego człowieka, czyli Donalda Tuska, to trzeba przyjąć odpowiednią taktykę państwa polskiego. Niemcy robią to co robili od wieków (…) Powinniśmy więc zmienić taktykę i zacząć działać. Skoro wy nie przestrzegacie umów międzynarodowych, to i my nie musimy się im podporządkować. Nie będziecie płacić nam należnych środków, to my zredukujemy składkę. Nie będziemy realizować waszej transformacji energetycznej, która ma nas uzależnić od rosyjskiego gazu. Będziemy więc realizować własną koncepcję – przekonywał europoseł.

Projekt prezydenta

Patryk Jaki odniósł się też do swoich słów sprzed kilku dni o tym, w których mocno skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę za jego projekt likwidujący Izbę Dyscyplinarną. Patryk Jaki mówił wtedy, że żałuje, iż oddał głos na Andrzeja Dudę. Zostawmy te słowa, ja nigdy nie zagłosowałbym za Rafałem Trzaskowskim. Nie może być jednak tak, że we wszystkich najważniejszych sprawach robimy krok w tył. Tak było w przypadku mediów i sądownictwa. Tłumaczy się to faktem trudnej sytuacji międzynarodowej. Tymczasem w tej trudnej sytuacji my jeszcze bardziej potrzebujemy silnego państwa. Nie będzie silnego państwa bez porządku w sądownictwie. Nie będzie Polski. Stowarzyszenie sędziów „Iustitia” od lat podważa status sędziów i dąży do powołania instytucji, która będzie ten status podważać. Tymczasem prezydent proponuje rozwiązanie na wzór „Iustitii” i robi to publicznie, na konferencji prasowej. Niech każdy więc sobie to nazwie jak chce – stwierdził Patryk Jaki.

Tekst i zdjęcie za: https://wpolityce.pl/polityka/585843-co-dalej-po-wyroku-tsue-jaki-potrzebujemy-nowej-taktyki