Przeskocz do treści

Dotyczy: jak najszybszego udzielenia pomocy Ukrainie

Kraków, dnia 1.09.2014 r.

Premier RP Donald Tusk
Prezydent RP Bronisław Komorowski

Dotyczy: jak najszybszego udzielenia pomocy Ukrainie.

zkpnlogoW imieniu ogólnopolskiego Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89 zwracam się do najwyższych władz państwowych o udzielenie znaczącej pomocy Ukrainie, nie tylko humanitarnej, ale również w formie sprzedaży broni i amunicji. Dziś Ukraina toczy samotną walkę w obronie całości swojego terytorium, a być może nawet niepodległości z bandyckim, totalitarnym państwem rosyjskim kierowanym przez oficera KGB Putina.

Ukraina zwróciła się z prośbą o sprzedaż broni do Polski, dlatego dziwi nas fakt uzależnienia tej pomocy od decyzji NATO. Przecież wszyscy wiemy, że zarówno Francuzi jak i Niemcy sprzedają broń do Rosji nie pytając się o zgodę NATO. Unia Europejska od momentu aneksji Krymu powinna była wprowadzić embargo na sprzedaż broni i jakiegokolwiek sprzętu militarnego do Rosji. W żywotnym interesie Polski jest pomoc Ukrainie, również militarna. Rosja od lat jest agresorem i okupantem, idącym zwolna na Zachód. Podboje Putina kosztujące dziesiątki tysięcy pomordowanych żołnierzy i głównie cywilów to Czeczenia, Gruzja, obecnie Ukraina. Jeżeli aneksja Ukrainy się powiedzie, to właśnie Polska będzie kolejnym obiektem agresji rosyjskiej.

Polska powinna udzielić pełnej pomocy Ukrainie ze względu na swoje bezpieczeństwo, jak również z pobudek moralnych. Nie wolno nam przyglądać się bezczynnie jak imperialna Rosja dokonuje podboju Ukrainy, która nie tak dawno, bo w 1994 r. otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od USA, Anglii i Rosji, potwierdzone przez USA w 2008 r., po agresji Rosji na Gruzję. Druga wojna światowa zaczynała się podobnie od kolejnych aneksji terytorialnych dokonywanych przez totalitarne Niemcy. Dzisiaj musimy być solidarni z Ukrainą i domagać się tego samego od wszystkich państw członków NATO.

Związek Konfederatów Polski Niepodległej powodowany troską o bezpieczeństwo i los Rzeczypospolitej Polskiej jeszcze raz apeluje do Szanownych Adresatów o bezzwłoczne udzielenie pomocy Ukrainie również w postaci dostaw broni i amunicji.

Krzysztof Bzdyl, prezes ZKPN 1979-89