Przeskocz do treści

Dyskusja o jednomandatowych okręgach wyborczych

miroslawborutaMirosław Boruta

12 grudnia Krakowski Klub Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki zaprosił przedstawicieli ruchu społecznego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych (http://zmieleni.pl).

W spotkaniu wzięli udział pp. Barbara Danielak, Paweł Kopko, Dariusz Mazur i Mieczysław Ryba. Dyskusja moderowana przez pp. Pawła i Dariusza z jednej, a pp. Mirosława Borutę i Marka Michno z drugiej, klubowej strony była bardzo gorąca, tak jak gorący jest spór i możliwość i efekty zmiany ordynacji wyborczej w Polsce.

kkgpimjkWidać jednak, że ”stoimy po jednej stronie barykady i przed jednym celem, z tym że różnymi drogami, zamierzamy go osiągnąć” (to słowa naszego Gościa, p. Pawła Kopko). Warto rozważyć przede wszystkim możliwość referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych zarówno jako probierz popularności tego sposobu wybierania rządzących, jak i sposobu „obudzenia” społeczeństwa i poszerzenia grona wyborców. Zważywszy na milionowe tłumy „stojące z boku” trzeba sięgnąć po różnorodne rozwiązania. Warto także wspomóc każde działanie dające szansę czy nawet nadzieję na odsunięcie obecnej koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego od sprawowania władzy, to jasne… I jeszcze jedno, Stowarzyszenie na rzecz JOW przygotowuje teraz kampanię reklamową z Pawłem Kukizem w roli głównej. Powodzenia!