Radio Maryja
W piątek specjalne życzenia i podziękowania kierowaliśmy do naszych babć. Dziś w centrum stają dziadkowie. Zapytaliśmy najmłodszych, czego życzą swoim dziadkom z okazji ich święta.
– Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia – życzyła Marysia. – Dużo prezentów. (…) Żeby wychodził na dwór, bo teraz już rzadziej wychodzi – mówił jeden zapytanych chłopców. – Żeby jeszcze dużo żył. (…) Żeby nie miał żadnych problemów z sercem – życzyła Klara.
My ze swojej strony życzymy wszystkim dziadkom, aby ich święto trwało przez cały rok. Bo przecież babcia i dziadek to najbliższe dla dzieci, zaraz po rodzicach, osoby w rodzinie. To od nich tak naprawdę wszystko się zaczęło. – Nasze życie, wiara, więź w rodzinie. To oni często kładą szczególny nacisk na dbałość o kontakty rodzinne, są dla swoich dzieci pogotowiem ratunkowym, a nieraz słyszy się, że dziadkowie to skarb na wagę złota – powiedziała Celina Sanik, psycholog.
Skarb, o który należy jak najlepiej zadbać. To wyzwanie zarówno dla rodzin, jak i dla państwa. Polityka senioralna w ostatnich latach rozkwitła – przyznał dr Mirosław Boruta Krakowski, socjolog. – Wydaje mi się, że po raz pierwszy od 1945 roku podjęto jakiś wysiłek... Nie, żeby pokazać ludziom mrzonki, że dochodzimy do komunizmu albo będzie więcej Europy w Europie, tylko po prostu, żeby dać im trzynastą czy czternastą emeryturę, dać im zestaw darmowych lekarstw, zestaw pomocy przy opłatach. To rzeczy, które w polityce poprzednich ekip rządzących praktycznie nie istniały – zaznaczył dr Mirosław Boruta Krakowski.
Do wsparcia finansowego realizowanego przez rząd w postaci dodatkowych świadczeń czy systematycznej waloryzacji rent i emerytur, dochodzą inne liczne programy aktywizujące seniorów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Tekst i zdjęcia za: https://www.radiomaryja.pl/informacje/dzien-dziadka