Przeskocz do treści

Ewangelizacja na Barce

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

Dwa dni temu, 18 lipca, miało miejsce ciekawe spotkanie ewangelizacyjne. Jego organizatorami były: Pallotyńska Wspólnota Ewangelizacyjna działająca przy parafii pallotyńskiej w Nowej Hucie przy ul Bulwarowej, Krakowska Żegluga Pasażerska oraz „nowohuckie” internetowe Radio Ewangelizacyjne.

nabarce1Oczywiście głównym inicjatorem tego spotkania był J. E. ks. biskup Grzegorz Ryś. Komplet pasażerów – słuchaczy zebrał się w ten czwartkowy wieczór na pokładzie statku pasażerskiego „Nimfa”.

Wszystkie miejsca, jakie można było przystosować do siadania i słuchania wykładów, były wręcz oblepione przez słuchaczy. W sumie ponad 120 osób miało to szczęście, aby wziąć udział w tym pierwszym w swoim rodzaju rejsie po Wiśle w tak doborowym towarzystwie naszego Kapitana Duchowego. Początek o 20:00 i… trzy godziny – pomyślałem sobie, a co my będziemy tam robić przez trzy godziny? Na początku podróży zapowiedziano, że nie ma przesiadek ani innych przystanków pośrednich. Wypływamy w rejs na trzy godziny i niech się dzieje co chce, tak będzie!

nabarce2Po wymianie uścisków dłoni dwóch Kapitanów, tego prawdziwego od kierowania statkiem i tego drugiego od kierowania naszymi sercami, „Nimfa” ruszyła. Zaczęło się od przedstawienia programu rejsu. Jako, że był to pierwszy tego typu eksperyment na statku (pierwsze podobne spotkanie ewangelizacyjne miało miejsce w ubiegłym roku w październiku, na stadionie „Cracovii”). Po zapaleniu świecy i krótkiej modlitwie do Ducha Świętego p. Agnieszka przedstawiła swoje świadectwo o łączności z Jezusem i jego działaniu w nas na co dzień, a potem zaczął się wykład, najpierw był to fragment ewangelii, a potem luźna rozmowa o tym co usłyszeliśmy z kart Pisma.

nabarce3Biskup Ryś tłumaczył nam jak należy rozumieć poszczególne wersety Pisma Świętego. Jak odnoszą się one do nas dzisiaj, jak należy je (poszczególne wersety) współcześnie interpretować. Co nam mówi Chrystus lub dany Ewangelista w tym czy innym fragmencie ewangelii. Mnie utkwiło w głowie to, jak Chrystus w jednym z fragmentów Pisma mówi o tym, że „pewne rzeczy zakrył przed bogaczami a objawił je prostym ludziom”. Ksiądz biskup rozwinął temat i przytoczył inne miejsca w piśmie gdzie Jezus mówi tylko do „prostaczków”. Co z tych tekstów wynika? Nie jestem teologiem ani biblistą ani też moralistą, abym mógł w jakimkolwiek głębszym stopniu ogarnąć lub podważać te oczywiste prawdy, ani też podjąć dyskusję z tak wybitnym profesorem jakim jest ks. biskup Ryś. Byłem i jestem wiernym słuchaczem tej nauki, jestem wiernym przekaźnikiem dobrej nowiny wykonaniu J. E. Biskupa.

nabarce4Była też chwila ciszy po 80-cio minutowym wykładzie. Był czas na refleksję i zastanowienie się nad swoim życiem. A że pora była już późna a inni użytkownicy i miłośnicy pływania po Wiśle zawinęli już dawno do przystani, cisza była wszechobecna. Poczułem się jak na środku Jeziora Galilejskiego w Ziemi Świętej, błoga cisza. Potem były śpiewy oazowe, kto chciał to zapalał świeczkę na znak jedności z Jezusem a po krótkiej adoracji u stóp franciszkańskiego Krzyża, przybiliśmy do brzegu. Potem odbył się (na lądzie) krótki koncert raperski, patrzę na zegarek, a tu godzina 23:00.

nabarce5Kiedy to zleciało? Wspomnieć należy też o niesamowitych wrażeniach jakie niesie z sobą przejażdżka statkiem po Wiśle nocą. Kraków jest zupełnie inny. Niezapomniane chwile… Zwłaszcza, że mało kto organizuje wycieczki nocą po Wiśle. Po raz pierwszy uczestniczyłem w tak ciekawej ze wszech miar imprezie, bardzo pożytecznej i pouczającej. Przedstawiam kilka zdjęć z „nocnej penetracji” Wisły. Kto był w Wenecji , ten wie jak piękny jest Canal Grande nocą. Przeróżne odbicia świateł w wodzie, malownicze i rozmazane pływające reklamy i rozświetlone neony. Urocze przystanie i pachnące mieloną kawą knajpki. Oczywiście całym blaskiem majestatu rozświetlony jest królewski Wawel.

Dość późno wróciłem do domu. Nie mogę zasnąć. Burza w mózgu, przemyślenia, wrażenia, emocje. Warto było spędzić te kilka chwil na wodzie. Księża Pallotyni zapraszają na kolejną przejażdżkę po Wiśle już w sierpniu. Gościem kolejnego rejsu będzie ksiądz egzorcysta.

Zapraszamy także do obejrzenia całego fotoreportażu:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/18Lipca2013