Przeskocz do treści

Góra Oliwna w Jerozolimie

tomaszorlowskiTomasz Orłowski

We czwartek, 25 czerwca 2014 roku Krakowski Klub Gazety Polskiej w Nowej Hucie spotkał się po raz drugi z fotografem i autorem tekstów w „Głosie Nowej Huty”, czasopism parafialnych: „Mogilski Krzyż” i „Szklane Domy” oraz portalu internetowego „Kraków Niezależny”, p. Andrzejem Kalinowskim.

20140626nh1Tym razem tematem spotkania była Góra Oliwna w Jerozolimie. Właśnie na tej górze Jezus zakończył swą ziemską wędrówkę. Przypomnijmy, że na wspomnienia naszego prelegenta złożył się Jego, prawie trzymiesięczny, pobyt w Ziemi Świętej. Piękna narracja przeplatała się ze zdjęciami reporterskimi z artystycznym wyrazem. Duże wrażenie wywarły na zgromadzonych zdjęcia z Ogrodu Getsemani, który znajduje się u stóp Góry Oliwnej. Miejsce modlitwy Jezusa w Ogrojcu i Jego pojmania. W ogrodzie oliwnym można zobaczyć kilka wiekowych drzew oliwnych. Jedno z nich ma taki kształt, jakby Jezus modlił z rękami oplecionymi wokół głowy.

20140626nh2Piękny widok na Jerozolimę oglądaliśmy z kaplicy poświęconej Jezusowemu zapłakaniu nad Jerozolimą. Z urokliwego kadru wyłaniał się krzyż oraz złota kopuła. Kolejnym niezwykłym miejscem z akcentami polskimi jest kościół Pater Noster, w którym Jezus nauczył uczniów modlitwy „Ojcze nasz”. Na terenie kościoła znajduje się napisana w języku polskim mozaikowa tablica z Modlitwą Pańską. Za kilka miesięcy znowu – wraz z Autorem - udamy się na pielgrzymi szlak, by podróżować po Ziemi Świętej...

Zapraszamy Państwa jeszcze do obejrzenia fotoreportażu na który składają się zdjęcia autorstwa pp. Józefa Bobeli i Tomasza Orłowskiego:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/26Czerwca2014