Przeskocz do treści

„Klucze do wolności”

miroslawborutaMirosław Boruta

6 listopada 2013 roku Krakowski Klub Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki zaprosił  do Klubu „Loża” (Rynek Główny 41, sala dolna), p. Stanisława M. Jankowskiego, historyka i pisarza.

SWielowątkowemu spotkaniu, poświęconemu relacjom polsko-amerykańskim podczas II wojny światowej (w tym dziełu i postaciom Jana Karskiego oraz Ryszarda Ordyńskiego) oraz Powstaniu Czortkowskiemu towarzyszyła infomacja o najnowszej publikacji naszego Gościa "Klucze do wolności. Ze zbrojną pomocą więźniom gestapo i NKWD". Kilka zdań o niej poniżej:    

W czasie drugiej wojny światowej żołnierze polskiego podziemia ponad dwieście razy odbijali uwięzionych. Były to akcje nadzwyczaj trudne, porównywalne jedynie z atakami na silnie umocnione posterunki lub walkę w okrążeniu. Wymagały szczegółowego rozpoznania, twórczego planowania oraz  bystrości umysłu i odwagi tych, którzy szli z pistoletami na więzienne mury.

kluczedowolnosciStanisław M. Jankowski jest autorem kilku książek o akcjach odbijania więźniów. W swojej najnowszej książce „Klucze do wolności” rekonstruuje nie odnotowane w podręcznikach, nawet akademickich, powstanie w styczniu 1940 roku; stu młodych ludzi, uzbrojonych w kilka pistoletów, bagnet i szablę zaatakowało sowiecki garnizon w Czortkowie. Prowadzi czytelnika szlakiem „odbijanek” na Wileńszczyźnie.

Odkrywa kulisy nie zrealizowanego w 1944 roku śmiałego planu zdobycia więzienia Montelupich w Krakowie, a także jedynego w dziejach szturmu na obóz koncentracyjny w Holysovie – z którego „wyklęta” Brygada Świętokrzyska Narodowych Sil Zbrojnych uwolniła kilkaset więźniarek...

Ilustracja okładki i tekst za stroną www Wydawnictwa "Rebis":
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.html?co=print&id=3560&instance=1000&lang=pl&parent=0