Przeskocz do treści

Marek Jan Chodakiewicz – Myśli wolnego Polaka

marekjanchodakiewiczNa wyzwania i zagrożenia stojące przed nami prof. Chodakiewicz patrzy bez politycznej poprawności, za to z perspektywy Polski jako państwa narodowego Polaków, prawych i wolnych, godnych chrześcijańskiego dziedzictwa swoich przodków.

Zderzenie cywilizacji zamiast końca historii. Napór islamskich imigrantów na Europę. Marzenia o światowym kalifacie jednych i o powrocie neo-sowieckiego mocarstwa drugich. Zachodnie sojusze polityczne i wojskowe na rozdrożu. Stary Kontynent naprawdę stary, zdominowany przez lewacką ideologię i antychrześcijańskie fobie. Walka o młode pokolenie i ostateczne starcie z postkomunistycznym porządkiem nad Wisłą. Na wszystkie te wyzwania i zagrożenia Marek Jan Chodakiewicz patrzy bez politycznej poprawności, za to z perspektywy Polski jako państwa narodowego Polaków, prawych i wolnych, godnych chrześcijańskiego dziedzictwa swoich przodków.

mysliwolnegopolaka1Chodakiewicz to wytrawny waszyngtoński insider z Institute of World Politics, uczestnik naukowej i politycznej debaty w centrum światowego mocarstwa, a jednocześnie duchowy obywatel I Rzeczypospolitej. Historyk, sowietolog i geopolityk, rodem z trzech „W” (Wilna, Warszawy, Waszyngtonu), pokazuje nam, że „sprawa polska” – większa niż każdy z nas z osobna i wszyscy razem wzięci – zaczyna się od schludnego podwórka w sąsiedztwie, a kończy w każdym zakątku globu, jeśli tylko możemy tam uzyskać coś dla polskiego interesu narodowego lub, przynajmniej, nauczyć się od innych, jak o niego walczyć. W książce „Myśli wolnego Polaka” prof. Marek Jan Chodakiewicz w poszczególnych rozdziałach odnosi się do pięciu wyznań, które stają przed Polską i Polakami: politycznego, geopolitycznego, historycznego (pamięci), cywilizacyjnego oraz wyzwania idei. Fragment książki o islamie: "W cywilizacji zachodniej – w odróżnieniu od wielu innych – posługujemy się rozumem. To jest stosujemy logikę, roztrząsamy rozmaite zjawiska i tematy, poddajemy je krytyce za pomocą dialektyki i innych sposobów badawczych (…) Pomaga nam to pogodzić tradycję z wyzwaniami nowoczesności (…) Nie wszędzie tak jest. Na przykład w cywilizacji islamskiej flirt z logiką został brutalnie stłamszony jakieś tysiąc lat temu".

mysliwolnegopolaka2Fragment książki o Żołnierzach Wyklętych: "Żołnierze Wyklęci są symbolem dążeń Polaków, którzy marzą o niezawisłości, wolności i zwycięstwie nad wszelkimi starymi układami. Są wyrzutem sumienia dla kolaborantów i spadkobierców czerwonych katów, jak również rozmaitej maści lewicowców. I śmiertelnym zagrożeniem. Legendy bowiem nie da się zamordować. Ona już płonie ostrym ogniem w młodych sercach". Fragment książki o walce z postkomunizmem w Polsce: "Najważniejszą bronią stosowaną do moralnego zniszczenia przeciwnika jest reductio ad Hitlerum. Model takiej narracji stworzył Komintern w latach 20. XX wieku. Odgrzano go na potrzeby rozprawy z Austrią jakiś czas temu, a doszlifowano w kampanii opluwania Węgier przez ostatnie kilka lat. Teraz demonizuje się Polskę pod rządami PiS. Demonizuje się – tak jak te dwa wspomniane państwa – ponieważ nasz kraj wygenerował w demokratyczny sposób alternatywę dla dominującego paradygmatu (...) Idzie gniewna fala przez Europę. Fala populistyczna, ludowa, narodowa, oddolna. Wściekła, zniecierpliwiona, niezadowolona. Ludzie mają dość. Nie bardzo wiedzą jak to nazwać, ale wypinają się na globalistyczne, socjalliberalne, europejskie elity. Polska to jednak do dużego stopnia europejski wyjątek (…) dyskurs protestu na Wisłą jest jednoznacznie narodowy, polski, a nie lewacki, internacjonalistyczny. To ewenement w Europie".

Za: http://www.patrioteka.pl/mysli-wolnego-polaka,p4863