Przeskocz do treści

Matka Boska przekazująca różaniec Świętemu Dominikowi i Świętej Katarzynie Sieneńskiej

Marta Darowska-Garcia

Zdjęcie przedstawia obraz z końca XVII-go wieku: "Matka Boska przekazująca różaniec Świętemu Dominikowi i Świętej Katarzynie Sieneńskiej" z kościoła w małej francuskiej wsi Vitreux w Jurze.

vitreuxobrazJest to obraz na desce, który konserwowałam z kolegą w październiku tego roku. Konserwacja polegała przede wszystkim na odczyszczeniu obrazu i była bardzo spektakularna ponieważ usunięcie zmatowiałego werniksu ukazało wszystkie detale kompozycji, wcześniej praktycznie niewidocznej. Kitowanie ubytków i lekki retusz dopełniły efektu. Przy okazji odczyściliśmy tez ołtarz tak, że wójt i mieszkańcy wsi byli pod wrażeniem, bardzo zainteresowała ich bogata ikonografia scen różańcowych a koniec pracy uświetnili szampanem!

We Francji budynki kościołów i dzieła sztuki są własnością państwa, miast lub gmin i to one właśnie finansują konserwację. Kościół jako instytucja jest natomiast użytkownikiem. Co ciekawe, często ludzie, którzy troszczą się o ochronę lokalnych zabytków nie są wierzący a przynajmniej praktykujący. Natomiast rozumieją wartość dzieł sztuki, nie tylko artystyczną, ale też historyczną, jako spuścizny należącej do ogółu społeczności.