Przeskocz do treści

Niedziela Palmowa. Sanktuarium Palm – Betfage

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

Na wschodnim stoku Góry Oliwnej wznosi się sanktuarium Betfage. Wspomina się w nim triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Dziś znamy to święto pod nazwą Niedzieli Palmowej. To tam dosiadł Jezus osiołka i otoczony radosnym tłumem uczniów, ze śpiewem „Hosanna”, wjechał do wiecznego miasta.

jerozolima3Pamiątkę tego radosnego wjazdu zaczęto obchodzić  w Jerozolimie dość wcześnie. Jej obecna forma jest bardzo podobna do tych z przed lat. W niedzielę poprzedzającą Wielki Tydzień przychodzili wszyscy wierni na to wzgórze (Góra Oliwna)… gdy wybija godzina jedenasta czyta się fragment Ewangelii mówiący o tym wydarzeniu, a potem wszyscy zgromadzeni w procesji którą prowadzi Patriarcha łaciński Jerozolimy wyruszają pieszo do miasta. Widok jest niesamowity, przeżycia ogromne, gdyż schodząc w dół widzimy cały czas to wspaniałe miasto w którym, za kilka dni (mając tego świadomość) będą odbywały się rzeczy zupełnie inne od tych dzisiejszych. Wszyscy śpiewają, radują się, dzieci mają gałązki oliwne i palmowe. Panuje wszechobecna radość.

jerozolima4W 1876 roku pewien rolnik znalazł, wyorał, ociosany głaz  z okresu wojen krzyżowych a na nim były namalowane sceny z wskrzeszenia Łazarza i uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Po przejęciu tego terenu przez Franciszkanów (w 1883 roku) wybudowano tam obecne, małe sanktuarium zwane Betfage. W kościele można oglądać znaleziony ociosany głaz. Robi to duże wrażenie na przybyszach, gdyż można na własne oczy odczytać całe fragmenty dziejów z dawnych czasów.

Do fotoreportażu dołączam mapkę, trasę procesji w Niedzielę Palmową, procesji, która odbywa się w Jerozolimie. Prezentuję też kilkanaście zdjęć z trasy tej procesji - miejsc które  odwiedziłem: https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/12Kwietnia2014