Przeskocz do treści

Odkrywanie wiary przez pryzmat męskości

tomaszorlowskiTomasz Orłowski

W Centrum Edukacyjnym w Piekarach w gminie Liszki koło Krakowa w dniach 22-24 listopada odbyło się niezwykłe spotkanie mężczyzn z Charlesem Whiteheadem – wieloletnim liderem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej a równocześnie liderem ekumenicznego ruchu „Harvesters” z Wielkiej Brytanii.

20131123mn1W spotkaniu uczestniczyło 400 mężczyzn z całej Polski. Celem tego weekendowego spotkania było odkrycie wiary przez pryzmat męskości. Od pierwszej konferencji słuchaliśmy wielu interesujących i poruszających historii z życia Charlesa Whiteheada, które stanowiło dopełnienie głoszonego przekazu tego znakomitego nauczyciela. Wiele prawd, których wysłuchaliśmy wynika z osobistego doświadczenia. Szczególnie poruszające było świadectwa z życia, zaprezentowane w piątkowy wieczór. Wspominał tam, jak dochodził do osobistej relacji z Bogiem. Szczególnie zaważyły na tym wydarzenia związane z przemianą jego żony, a następnie modlitwa wstawiennicza pastora anglikańskiego, która zrodziła w nim pragnienie Boga oraz świadomość, że Bóg go kocha bezgranicznie.

20131123mn2Wysłuchaliśmy z wielkim wzruszeniem opowieści o spotkaniach z Janem Pawłem II w Watykanie, związanych z Jego posługą. Opowiadał o serdecznym sposobie powitań ze strony  Papieża, który mówił: „O mój charyzmatyczny przyjaciel!”. Przypomniał również o modlitwie za naszym Wielkim Rodakiem, która odmawiana wspólnie z pięcioma innymi osobami, która wywarła na nim ogromne wrażenie.

W podsumowaniu spotkania padły słowa, że dla każdego z nas Bóg ma swój plan, jeżeli Jego plan całkowicie spełni nasze oczekiwania, wtedy będziemy mogli używać swoich darów, a kiedy nam czegoś zabraknie On doposaży nas, z naszej strony należy przyjąć misję z pokorą i pełnym zaufaniem. Konferencje łączyło przesłanie męskości w aspekcie świętości, modlitwy, rozważania słowa Bożego, budowania relacji. Wysłuchaliśmy wielu niezwykłych historii, które bez udziału Boga wymykały się logicznemu rozumowaniu.

20131123mn3Takim niezwykłym wydarzeniem było spotkanie z niewierzącą kobietą w samolocie do Singapuru. Jej matka modliła się aby właśnie spotkała Charlesa, przyjaciela ze wspólnoty charyzmatycznej. Wiele godzin lotu zostało wykorzystanych przez naszego Gościa na przeprowadzanie długich rozmów, co spowodowało zainteresowanie dziewczyny życiem duchowym. Owocem tej wewnętrznej przemiany było małżeństwo z praktykującym katolikiem. Te wszystkie historie z życia wzięte, stanowiły dobry dla nas przykład, jak  pojedynczy człowiek może wpływać na przemianę innych ludzi.  Podczas przerw pomiędzy prelekcjami mieliśmy okazję na wspólną modlitwę, a także mogliśmy rozmawiać i dzielić się doświadczeniami z uczestnikami konferencji. Był szczególny czas modlitwy i refleksji.

20131123mn4W drugim dniu prelekcji uczestniczyliśmy we wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. biskup Grzegorz Ryś. Zakończenie roku liturgicznego i roku wiary, Święto Chrystusa Króla i czas wspólnej konferencji to niezwykłe połączenie wydarzeń, w którym uczestniczyli mężczyźni z całej Polski.

Organizatorami wydarzenia byli: Mężczyźni Św. Józefa oraz Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea a homilii Księdza Biskupa oraz konferencji Charlesa Whiteheada można wysłuchać w internecie na stronie: www.mezczyzni.net.