Przeskocz do treści

Odznaczenia dla Polaków zamieszkałych w Norwegii

prezydentpllogo

Fotografie w tekście p. Andrzej Hrehorowicz.

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkali w Królestwie Norwegii otrzymali w niedzielę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy z Polakami tam żyjącymi odbyło się w Ambasadzie RP w Oslo.

20160522ad1- Gratuluję i dziękuję za te lata działalności na rzecz Polaków i polskości w Norwegii, która jest krajem, z którym Polska chce blisko współpracować – zwrócił się prezydent do odznaczonych.

- Jestem tu po to, aby nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim. Odbędę spotkania z najważniejszymi osobami sprawującymi dzisiaj władzę w Norwegii, będziemy rozmawiali o współpracy w zakresie energetyki, budownictwa i wojskowości, a także nauki i nowych technologii – zapowiedział.

20160522ad2Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych odznaczeni zostali: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: p. Elżbieta Maria Borgso a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: pp. Bogdan Eugeniusz Kulas, Hanna Irena Matras-Sand i Grażyna Wanda Zagierska.

Prezydent podkreślił, że rozpoczyna swoją pierwszą wizytę w Norwegii od spotkania z rodakami po to, aby powiedzieć im, że są ważni dla państwa polskiego.

20160522ad3Dziękował za polskie szkoły i za nauczanie młodzieży języka polskiego. – Złożyłem w Sejmie projekt ustawy, który zrównuje status uczniów w Polsce z uczniami szkół z uczniami szkół polskich poza granicami – przypomniał Andrzej Duda. – Wierzę w to, że polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę – dodał. – Pracujemy w tej chwili nad rozwiązaniami dotyczącymi statusu nauczyciela polonijnego, jego zdefiniowania i tego, żebyście mieli Państwo także w Polsce uprawnienia nauczycielskie – zwrócił się do nauczycieli.

Prezydent w ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania przywiózł dla polskich placówek edukacyjnych egzemplarze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Za: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,51,odznaczenia-dla-polakow-zamieszkalych-w-norwegii.html