Przeskocz do treści

Patryk Jaki punktuje działania KE – Stworzyliście system, gdzie to co mogą Niemcy nie może już Polska. Te ataki to rasizm

„Stworzyliście system, gdzie to co mogą Niemcy nie może już Polska. Te ataki na Polskę to rasizm” - powiedział podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Polityk dopytywał też, kiedy unijne instytucje zajmą się opisaną przez „Liberation” aferą z sędziami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podwójne standardy UE

Podczas wystąpienia w PE, Patryk Jaki zwrócił uwagę na podwójne standardy Komisji Europejskiej dotyczące „walki” o praworządność.

Tradycyjnie, razem z panem komisarzem wszyscy państwo wznosicie wzniosłe hasła walki o praworządność używając ogólników. Celowo używacie ogólników, dlatego że gdybyśmy przeszli do szczegółów, to bardzo dobrze wiecie, że szybko okazałoby się, że sami państwo łamiecie praworządność, ale nie tylko praworządność – także zdrowy rozsądek. Tradycyjnie najlepszy w tym jest pan komisarz Reynders, bo w jego własnym raporcie na przykład ten sam sposób powoływania rady sądowniczej i sędziów w Polsce jest niezgodny z praworządnością, a w Hiszpanii ten sam sposób jest zgodny z praworządnością. To samo w Niemczech. Niemcy kwestionują pierwszeństwo prawa Unii europejskiej nad prawem krajowym, ale wydały oświadczenie i dla pana komisarza jest w porządku, że respektują prawo europejskie. A wobec Polski, za to samo, są kolejne postępowania, zatrzymanie funduszu odbudowy — wskazał europoseł podkreślając, że to system podwójnych standardów.

Pogarda i rasizm

Patryk Jaki bez ogródek powiedział, że działania KE wobec Polski to pogarda i rasizm. Możecie sobie to nazywać jak chcecie, ale to jest system, gdzie Niemcy mogą, a państwa Europy Środkowej, które pewnie uważacie za dzikie, nie mogą. Nazwijcie sobie to jak chcecie, ale w normalnej definicji nazywa się to rasizmem, podejściem kolonialnym. To jest pogarda. To, co w tym wszystkim jest dzisiaj najważniejsze, to zadbanie o to, aby najważniejsza instytucja, która ma władzę, żeby to oceniać – TSUE – była niezależna i niezawisła — mówił europoseł. Patryk Jaki zwrócił również uwagę na aferę opisaną przez „Liberation”, dotyczącą skorumpowania sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jestem ciekawy, kiedy zajmiecie się aferą opisaną przez „Liberation”, gdzie jedna trzecia sędziów TSUE miała być skorumpowana. Ja czekam panie komisarzu, kiedy pan się tym zajmie. Bo to jest w tej chwili najważniejsze, żebyśmy mieli pewność, że naprawdę instytucje unijne są niezawisłe i niezależne — wskazał Patryk Jaki.

Tekst i zdjęcie za: https://wpolityce.pl/polityka/577369-jaki-punktuje-dzialania-ke-ataki-na-polske-to-rasizm